CONCURS DE SCHI: Bucegi Winter Race, 2017

Stimabili iubitori de munte, natură și aventură, sâmbătă, 18 februarie 2017, s-a desfășurat în Munții Bucegi, zona Peștera, cea de-a VII-a Ediție a concursului de schi de tură, Bucegi Winter Race, informează Geo Badea, organizator.
La start s-au aliniat 25 de schiori din diferite locuri ale țării si de la diferite cluburi de profil, mulți dintre ei pentru prima dată la schi în Bucegi.
Traseul propus, cu o lungime de 11 km și o diferență de nivel în urcare de aproape 1000m, s-a desfășurat, din cauza stratului de zăpadă aproape inexistent, în zona Muntelui Obarșia și culmea Babele. Mai exact, startul s-a dat de lângă Refugiul Salvamont Dâmbovița, s-a urcat pe muntele Obârșia până la înăltimea de 2200m, după care s-a coborât în Valea Sugările, la stâna din Sugări, iar de aici s-a continuat în urcare până pe Vârful Călugăru și coborare pe ”Fața Mare” spre zona de sosire din apropierea Refugiului Salvamont.
Cursa masculină a fost câștigată de către concurentul afiliat la Clubul Sportiv Armata Brașov, Silviu Bălan, iar la feminin, pe primul loc s-a clasat Andreea Dan din Zărnești de la Spnser Team. Surpriza plăcută a evenimentului, ca și anul trecut de altfel, a fost categoria de juniori, clasată separat anul acesta, unde podiumul a fost ocupat de George Jinga la băieți și Alexandra Stanciu, la fete, ambii legitimați la Skimo Team.
Acest concurs a fost organizat de către Asociația Salvamont Dâmbovița, în parteneriat cu Serviciul Public Județean Salvamont-Salvaspeo Dâmbovița, Consiliul Județean Dâmbovița si Primăria Moroeni.
Un eveniment organizat cu puțină resursă umană și fonduri modeste, însă cel mai important lucru a fost prezența aici a celor mai buni schiori din România
Mulțumim în mod expres, voluntarilor implicați în organizarea acestui concurs, sponsorilor și partenerilor noștri, precum si Postului de Jandarmi Peștera