Published On: sâm, Dec 19th, 2015

CUPA CHALLENGE LA RUGBY – TIMIŞOARA SARACENS RCM UVT- FIAMME ORO RUGBY ROMA

GRIND ADVENTURE

12387942_1050291931694784_1825927019_n

12395492_1050291978361446_160906294_nAstăzi s-a disputat pe Stadionul Dan Paltinişanu, Timişoara, meciul de rugby dintre echipeleTimişoara Saracens RCM UVT- Fiamme Oro Rugby Roma, din grupa preliminara B a Cupei Challenge la rugby,

Timişoara Saracens RCM-UVT a învins echipa italiană Fiamme Oro Rugby Roma cu scorul de 35-14 (12-0. Partida s-a transmis ÎN DIRECT de Digi Sport.
Timişorenii au marcat patru eseuri şi au obţinut astfel şi punctul bonus ofensiv. Timişoara Saracens s-a asigurat de o calificare în baraj după doar trei meciuri, toate câştigate fără emoţii.
Cu Fiamme Oro, bănăţenii au marcat două încercări în prima repriză, s-au desprins clar după pauză, dar au cedat teren pe final, permiţând italienilor să revină pe tabelă.
Paula Kinikinilau (10), Vasile Rus (40), Tangimana Fonovai(49), Brian Sefanaia (52) au semnat eseurile gazdelor, trei fiind transformate de Vali Calafeteanu (11, 50, 53), care a reuşit şi să marcheze şi din trei lovituri de pedeapsă (41, 56, 65). Italienii au beneficiat de două eseuri de penalizare (70, 80+4), ambele transformate de Macol Azzolini (71, 80+5).
Timişoara Saracens ocupă primul loc în Grupa preliminară B, cu 15 puncte, urmată de GD Direito (Portugalia), 2 puncte, Mogliano Rugby (Italia), 2 puncte, Royal Kituro (Belgia), 0 puncte. Sistemul de desfăşurare prevede ca fiecare echipă să întâlnească formaţiile din cealaltă grupă. Câştigătoarele grupelor vor juca baraje cuRugby Calvisano (Italia) şi Enisei Krasnoiarsk (Rusia), în dublă manşă, iar învingătoarele se califică în ediţia 2016-2017 a competiţiei.