" /> Festivalul Artelor Timişorene, 2018 | Oficial Media
Published On: lun, iun. 4th, 2018

Festivalul Artelor Timişorene, 2018

Primarul Timişoarei, Nicolae Robu & Big Band au dat astă seară startul celei de-a  V-a ediţie a Festivalului Artelor Timişorene, organizată de Primăria Municipiului Timişoara, prin Casa de Cultură a Municipiului, ce  va avea loc în perioada 4 – 10 iunie 2018. Festivalul îşi propune, pe de-o parte, promovarea artiştilor locali, iar pe de altă parte facilitarea accesului publicului larg la diversitatea manifestărilor culturale ale oraşului nostru.

Pe parcursul unei săptămâni întregi, artiştii Timişoarei: muzicieni de toate genurile, dansatori, actori, pictori, sculptori şi designeri vor veni în faţa timişorenilor şi a vizitatorilor pentru a-i încânta cu talentul lor. Manifestări ale frumosului vor avea loc atât în aer liber, în tot centrul istoric, cât şi în alte spaţii neconvenţionale. Muzică, dans, film, sculptură, pictură, moda, teatru, design, literatură, fotografie, ateliere de creaţie etc., le puteţi întâlni timp de o săptamână la Timişoara. Artişti de toate genurile, interpreţi, elevi, studenţi vă invită să descoperiţi fascinanta lume a artelor.

PROGRAM

LUNI, 4 IUNIE 2018  

Piaţa Victoriei-ora 18– Parada  artiştilor, ora 18,30– deschiderea oficială a festivalului18,45- Opening Dance, Orchestra Timişoara Big –Band şi momente coregrafice susţinute de Clubul de dans sportiv Magnum Team, trupele de dans ale Casei Studenţilor din Timişoara: Reflex, Matrix, Mini Reflex, Şcoala de Balet ’’Denisse’’, Şcoala ’’Dance with Francisca’’, coordonatori Marcel Botscheller şi Diana Avram

Piaţa Sfântul Gheorghe-ora18,30  Lecţii de vioară, pian şi chitară – Şcoala de Arte, ora 19,30-“Prâslea cel Voinic şi merele de aur” – Compania Phantasia, prezintă Eva Labadi

Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat “ Csiky Gergely ”- ora 19-Spectacolul “Shakespeare, Sonnet 66”, regia Kokan Mladenovic, Teatrul Maghiar de Stat “Csiky Gergely“.

Piaţa Libertăţii- ora 18-“Exerciţiu de culoare şi mişcare de rotaţie”, proiect al Facultăţii de Arte şi Design, corelat cu marcarea Centenarului Marii Uniri,  coordonator lector univ .dr. Dan Toma, ora 19– MusicAge Cvartet

 Piaţa Unirii-ora 19– Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum

MARŢI, 5 IUNIE 2018

Piaţa Libertăţii- ora17-“Portret” – expoziţie de pictură, grafică şi fotografie, workshop de facepainting şi ateliere ale absolvenţilor Şcolii de Arte din Timişoara, ora 19– Show Dance ”România 100”-  Clubul de dans Magnum Team

Piaţa Unirii- ora  19-Sensory Box – Teatrul Labirint – Asylum

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 20, Şcoala Melopolis în recital

Piaţa Victoriei- ora 21“Dancing Queen” – Baletul Operei Române din Timișoara

MIERCURI, 6 IUNIE 2018

Piaţa Libertăţii- ora 11-Atelier de desen şi pictură ” Ziua Tineretului Spectator ” – Teatrul German de Stat, ora 17– “ Vă desenăm ”- Proiect al Facultăţii de Arte, coordonator asistent univ.dr. Sorin Bijan

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 19-“Lecţia de salsa“- Clubul Salsa Rebels şi prietenii

Sala Teatrului German de Stat-ora 19,30  Spectacolul “ Nepal”- Teatrul German de Stat Timişoara

Piaţa Unirii- ora 20– ” Show and prove ”-  Battle Street Dance

Piaţa Victoriei- ora 20-Corul Filarmonicii  Banatul – Music Hall, ora 20,50– Amalia Gaiţă- recital, ora 21.30 JazzyBit- recital

JOI, 7 IUNIE 2018

Piaţa Unirii- ora 17- Expoziţie de fotografie -”Din suflet de român”- Şcoala de Arte

Piaţa Libertăţii-ora 17-“ Vă desenăm”-Proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator asistent univ. dr. Sorin Bijan, ora 19-Show Dance ”România 100”

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 17,30 – Contemporan Dans Show – Mini Mini Reflex, ora 19.30  Lecţia de muzică- Şcoala Cromatik Voice

Piaţa Victoriei- ora 20-  “Pământ”- proiect Mircea Ardeleanu jr., ora 20,45-ID Fashion, prezentare de creaţii vestimentare, Facultatea de Arte şi Design, coordonator conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor, ora 21,45 – Prezentare modă – Felix Ramiro, ora 22-TM Groove & Maria Hojda

 VINERI, 8 IUNIE 2018

Piaţa Libertăţii-ora 17,30– Tradiţii populare româneşti: expoziţie ghidată, Asociaţia Culturală Noua Acropolă, ora 19- MusicAge Cvartet

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 20 –“Boborul” de Ion Luca Caragiale – Teatrul Naţional “Mihai Eminescu’’

Piaţa Unirii- ora 20- Dansăm împreună – Milonga în aer liber, tango argentinian

Piaţa Victoriei- ora 20 –Tineri pianişti timişoreni în recital, ora 20,45 – Ingrid Nicolaescu &The band, ora 21,30– Teo Milea – recital

SÂMBĂTĂ, 9 IUNIE 2018

Piaţa Libertăţii-ora 17,30-Basme şi poveşti populare: reprezentaţie teatrală , Asociaţia Culturală Noua Acropolă

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora 19-“Capra cu trei iezi” – Teatrul Merlin

Piaţa Unirii- ora 20- Dansăm împreună – Latino Evening,Grădina de vară a sălii Capitol, ora 20,30   Dybbuk – Spectacol de film mut şi muzică – Filarmonica Banatul

 Piaţa Victoriei:  ora 19-Tinerii Timişoarei pe scenă-  Incubatorul de Artă

ora 20, 30  – Music Hall şi arii celebre – Facultatea de Muzică, ora 21,30   Show Hair Style – INFINIT

DUMINICĂ, 10 IUNIE 2018

Piaţa Sfântul Gheorghe- ora19– Spectacol nonverbal “Odrasle” Teatrul Thespis

Piaţa Victoriei:ora 19 -Show dance fusion, ora 20- Doru Todorut, ora 20,45  Cristina Bălan, ora 21,30  -Mircea Baniciu, Vladi Cnejevici & The band

Expoziții și ateliere cu titlu permanent 4 – 10 IUNIE 2018, Piața Libertățiiorele 17- 20.30

 

  • “ CONSBOX II – 2018 ”, proiect al Facultății de Arte și Design, secția conservare-Restaurare, coordonator lector univ. dr. Filip A. Petcu
  • “ Pictură- instalație artistică ”, proiect de mari dimensiuni , Facultatea de Arte și Design, coordonator lector univ.dr. Cristina Daju
  • ’’Echidistante ’’, proiect al Facultății de Arte și Design, coordonator prof Valentina Ștefănescu       
  • Expoziție și ateliere de lucru- Asociația Artiștilor Plastici “Romul Ladea “
  • “Ateliere 2021”- ateliere deschise de arte vizuale, Liceul de Arte Plastice
  • Expoziție și atelier de fotografie- Casă de Cultură a Studenților
  • Expoziție de costume populare și de obiecte de artă tradițională  Casa Etno
  • Atelier de olărit- Casă de Cultură a Studenților și Lutelier
  • Atelier de pictură pe ceramică și pe lemn-Lutelier, Bajko Atilla
  • Atelier de pictură pe sticlă și de decorat căni- Creativity Studio
  • Atelier de cioplit în lemn , atelier de pictură în basorelief , de măști populare și brățări tradiționale –  Asociația  Culturală Nouă Acropola
  • Atelier de bijuterii cusute manual sau din lână –  “ Atelierul doamnei P “
  • Ateliere muzicale – familiarizarea copiilor cu instrumentele muzicale – Asociația Culturală Melopolis

 

  • 9
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  
comments

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.

OFICIAL MEDIA

Cursuri formare profesionala, calificare, perfectionare

OFICIAL MEDIA

Totul despre lume, totul despre tine – cine esti, ce vrei, ce faci!

ROMANIA CULTURAL

OFICIAL MEDIA

Info Targoviste Complex

Pentru un corp sanatos