" /> Simona Halep în finala de la Cincinati | Oficial Media

•
  •
  •
  •

După ce sâmbătă noaptea Simona Halep, a snopito în bătaie pe americanca Sloane Stephens şi s-a calificat în finală, este doar la un pas de a fi numărul unu mondial în tenis, aflându-se la doar şase puncte distanţă de acesta.

Ea a câştigat  primul set cu 6-2, după doar 28 de minute de joc, nelăsândo pe americancă nici măcar să respire, iar pe cel de-al doilea set la câştigat cu 6-1, ceea ce a făcut ca după două seturi de 55 minute , să iasă victoriasă de pe teren cu scorurile de 6-2; 6-1

Pentru numărul unu mondial Simona Halep va juca cu iberica Garbine Muguruza.

În urma acestui meci, Simona Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 260,970 dolari şi 585 de puncte WTA şi calificarea în finală la Cincinnati. Dacă va cîştiga finala, românca primeşte 522,450 dolari, 900 puncte WTA şi devine numărul unu mondial în tenisul feminin, şi o performanţă istorică pentru România