SIMONA HALEP & RAFAEL NADAL: OUT OF THE GAME – TREI, DOAMNE, SI … AMANDOI

Gazduire Web

SH

TREI, DOAMNE, SI … AMANDOI

Locul 3  ATP si WTA, NADAL & HALEP, parasesc turneul de Grand Slam de la Australian Open

Ekaterina Makarova ajunge a doua oară în semifinale la un Grand Slam după ce a învins-o pe favorita trei Simona Halep, pierzând doar patru ghemuri. Rusoaica, favorita 10, a avut nevoie doar de 69 de minute pentru victorie. Ea continuă idila cu Melbourne Park, unde a mai fost în sferturi în 2012 şi 2013.halep-makarova

Simona Halep a comis în meciul de marţi 31 de greşeli neforţate, dintre care patru duble greşeli, faţă de 20 adversara ei, care nu a avut nicio dublă greşeală. Totuşi, Halep a avut 15 lovituri câştigătoare, faţă de zece Makarova şi un raport de 3-0 la aşi. Rata de reuşită a primului serviciu a fost de 75 la sută în cazul rusoaicei şi numai 56 la sută pentru Halep. Makarova a fructificat cinci mingi de break din şase, în timp ce Halep a reuşit să câştige numai una din nouă.
„Sunt atât de fericită. Am pierdut la Halep acum doi ani. Azi a fost foarte greu, nu a contat scorul, am jucat până la capăt. Ştiam că trebuie să fiu bună, a făcut şi ea ceva greşeli, dar mi-am văzut de treabă”, a declarat Makarova la Eurosport.
La actuala ediţie a turneului de la Melbourne, Halep şi-a egalat performanţa înregistrată cu un an în urmă, calificarea în sferturi. Atunci, ea a pierdut tot în două seturi, scor 3-6, 0-6, confruntarea cu Dominika Cibulkova din Slovacia. Românca, aflată la prima înfrângere în 2015, îşi va păstra locul 3 WTA şi după încheierea acestei competiţii.RAFA

Un alt numar trei mondial, Rafael Nadal, avea sa paraseasca Australian Open si tot cu un set in care nu a luat niciun ghem: 0-6 in setul doi, la Berdich, numarul 7 ATP.Tomas_Berdych_2013