Published On: mar, oct. 1st, 2019

Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” – Program spectacole Octombrie

În luna octombrie, Teatrul Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski” va prezenta 7 spectacole (printre care și o premieră dedicată copiilor – ”Soldățelul de plumb”) la Sala Teatrului și 2 spectacole în deplasare. De asemenea, în această lună sunt puse la vânzare doar la Agenția Teatrului și ”Pachetele toamnei aurii” (pachetul general care cuprinde 6 spectacole la prețul de 100 de lei și pachetul dedicat pensionarilor care cuprinde tot 6 spectacole la prețul de 70 de lei).

SPECTACOLELE CARE VOR AVEA LOC LA SALA TEATRULUI 

BOEMA G. Puccini – Sâmbătă, 5 oct – ora 19

Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV

Scenografia – BORIS STOINOV

Soliști

NICOLETA ARDELEAN, RĂZVAN SĂRARU, DANIEL POP București, MARIUS EFTIMIE, CONSTANTIN ACSINTE, STELA SÎRBU, LAURENȚIU SEVERIN, ANDREI BĂICAN, CRISTIAN PARMAC, IULIAN BRATU

Dirijor  – ALEXANDER POLIKOV

Maestru cor – ADRIAN STANACHE

CARMEN G. Bizet – Duminică, 6 oct – ora 19

Regia artistică – RĂSVANA CERNAT

Scenografia – EUGENIA TĂRĂŞESCU JIANU

Soliști

LUCIA MIHALACHE, DORU IFTENE, MARIUS EFTIMIE, LAURA EFTIMIE, IULIAN BRATU, MĂDĂLIN BĂLDĂU, MIHAELA IONESCU, STELA SÎRBU, LAURENȚIU SEVERIN, CRISTIAN CARAGEA

Conducerea muzicală – ALEXANDER POLIKOV

Maestru cor – ADRIAN STANACHE

 

LILIACUL J. Strauss – Duminică, 13 oct – ora 19

Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV

Scenografia – CĂTĂLIN I. ARBORE

Soliști

DORU IFTENE, NICOLETA ARDELEAN, LAURA EFTIMIE, STEFAN POPOV București, LUCIA MIHALACHE, MĂDĂLIN BĂLDĂU, IULIAN BRATU, ADRIAN PÎRLEA, CONSTANTIN ACSINTE, GABRIELA DOBRE, ROBERT SAFTA

Conducerea muzicală – ADRIAN STANACHE

 

DON GIOVANNI W.A. Mozart – Sâmbătă, 19 oct – ora 19

Regia artistică – BEATRICE RANCEA

Scenografia – CONSTANTIN CIUBOTARIU

Costume – DOINA LEVINTZA

Soliști

MARIUS EFTIMIE, AKIKO HAYAKAWA Japonia, ELENA ROTARI, OREST PÎSLARIU București, DORU IFTENE, SMARANDA DRĂGHICI debut, BOGDAN OCHEȘEL, CONSTANTIN ACSINTE

Dirijor – ROBERTO BUFFO  Argentina

Maestru cor – ADRIAN STANACHE

 

MADAMA BUTTERFLY G. Puccini – Duminică, 20 oct – ora 19

Regia artistică – OGNIAN DRAGANOV

Scenografia – GRIGORE GORDUZ

Costume – TVETANKA STOINOVA

Soliști

AKIKO HAYAKAWA Japonia, LUCIA MIHALACHE, RĂZVAN SĂRARU, MARIUS EFTIMIE, ANTON ZIDARU București, IONELA DUMA, CRISTIAN CARAGEA, LAURENȚIU SEVERIN, CONSTANTIN ACSINTE, ANDREI BĂICAN

Dirijor – KOICHI INOUE  Japonia

Maestru cor – ADRIAN STANACHE

 

PREMIERĂ – SOLDĂȚELUL DE PLUMB – Marți, 22 oct – ora 11

Muzica și libretul (după o piesă de Sacha Lychy) – Dumitru Capoianu

Versuri – Vasile Chiriță

Conducerea muzicală GHEORGHE STANCIU

Soliști

LAURENȚIU SEVERIN, GEORGIANA MEDELEANU, DAIANA GAVRILESCU, BOGDAN OCHEȘEL, ADRIAN BĂDILĂ, MIRCEA GĂVAN, OCTAVIAN MINEA, CRISTIAN PARMAC, ADRIAN PÎRLEA, IULIAN BRATU

 

GALA LAUREAȚILOR CONCURSULUI INTERNAȚIONAL AL TINERILOR PIANIȘTI – Joi, 31 oct – ora 18:30

Dirijor – RADU CIOREI

Soliști

IRISA MARIA GEORGIANA FILIP

ALEXANDRU ȘTEFAN PLĂCINTĂ

MARIA IZABELA VOROPCIUC

În program

Haydn – Concertul Pentru pian și orchestră în Re major

Chopin – Concertul nr.2 pentru pian și orchestră în fa minor, op.21

Schumann – concertul pentru pian și orchestră în la minor 

 SPECTACOLE ÎN DEPLASARE 

MAGIC SWING – Joi, 3 oct – ora 19 – Călărași. Unul din spectacolele prezintate în cadrul Proiectului de educație prin artă ”7ZILE7ARTE” (”Romeo și Julieta” pe 30 septembrie și ”Magic Swing” pe 3 octombrie). Proiectul este organizat în perioada 30 septembrie – 6 octombrie 2019 de Centrul Județean de Cultură și Creație Călărași, instituție subordonată Consiliului Județean Călărași.

Concepție spectacol GABRIELA DOBRE

Coregrafia IULIAN GHENCEA

Asistent coregrafie PETRONELA IORDACHE

Light design ȘTEFAN STERIAN

Sunet BOGDAN COSTEA

Regia tehnică ADRIAN RENEA

Soliști

DANIELA VLĂDESCU, RALUCA DARABAN, SILVIA SIMIONESCU, MARIA CERNAT, GABRIELA DOBRE, CRISTIAN PARMAC, IULIAN BRATU, ADRIAN PÎRLEA, OCTAVIAN MINEA, BOGDAN OCHEȘEL

Balet MEGUMI HIGUCHI, MARIUS MARIN, IGUACEL SANCHEZ, KEITA KAMIJO, IRENE TOMASSETTI, DAIA KASHIWABA

Dansatori IULIAN GHENCEA, ANDRA MACLINSCHI, CRĂCIUN GIULIA, ANDREEA PIEPTEA, CRISTIAN PANDURU, GABRIEL SĂLCESCU

LACUL LEBEDELOR P.I Ceaikovski- Sâmbătă, 26 oct  – ora 18:30 – Brașov. Spectacolul este prezentat în cadrul Festivalului Internațional de Operă, Operetă și Balet 2019 – Ediția a XVII-a. Evenimentul este organizat în perioada 5 octombrie – 2 noiembrie 2019 de către Primăria Municipiului Braşov, Consiliul Local Braşov și Opera Brașov.

Coregrafia – MIHAI BABUŞKA după L. IVANOV – M. PETIPA

Scenografia – ADRIANA URMUZESCU

Asistent coregrafie – MONICA CHERECHEŞ

Soliști

DOUGLAS STEWART, MAYU TAKAHASHI, BOGDAN BÎRSĂNESCU, RYAN BROWN, MIZUKI KUBOTA, YURIA SOETA, CĂTĂLINA ILIESCU, ANDRADA ION, CECILIA URSUL

Biletele pentru spectacolele desfășurate la Sala Teatrului se pot achiziționa pe www.tnobconstanta.ro/bilete și de la Agenția Teatrului (telefon: 0241481460).

Adițional biletele se regăsesc și în rețeaua de magazine partenere Entertix.ro: Carrefour și Cărturești. Biletele pentru ”Soldățelul de plumb” și ”Pachetele toamnei arămii” sunt disponibile doar la Agenția Teatrului.

Distribuie acest articol Oficial Media
Share
comments

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.

Totul despre lume, totul despre tine – cine esti, ce vrei, ce faci!

ROMANIA CULTURAL

OFICIAL MEDIA

Pentru un corp sanatos

YouTube Oficial Media

Info Targoviste Complex

Pin It