26/09/2020

Festivalul Inimilor – Sărbătoarea folclorului mondial

Ajuns la cea de-a XXX-a ediţie “Festivalul Inimilor”, ce se desfăşoară sub egida Casei de Cultură şi Primăria Municipiului Timişoara , invită publicul doritor între 3 şi 7 iulie 2019, de la ora 19:30, la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor   Sărbătoarea mondială  a  folclorului se va bucura în acest an de participarea extraordinară a unor valoroşi artişti din:

Bulgaria: Professional Folk Ensemble “Pazardzhik”

Columbia: Compañía Artistica Manglares

Elveţia: Traditional Folk Dance Group “Les Zachéos”

Georgia: TSU-Flying Georgians

India: Folk Dance Group ” Panghat Performing Arts Group”

Indonezia: Universitas Indonesia Krida Budaya

Republica Moldova: Orchestra “Barbu Lăutaru”

Serbia: Folklore Ensemble “Branko Radičević”

Spania: Grupo Folklorico Alto Aragon

Turcia: Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü ( AegeanFolk )

Ungaria: Folkloric Ensemble Szeged  Tancegyttes

 

Din ţară:

Ansamblul Folcloric Naţional „Transilvania” din Baia Mare,

Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” din Târgu-Jiu,

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” din Sibiu,

Ansamblul Artistic Profesionist “Mureşul” din Tg.Mureş,

Ansamblul „Semenicul” din Reşiţa,

Ansamblul “Bihorul” din Oradea,

Ansamblul folcloric studenţesc “Marţişorul” din Cluj Napoca,

Ansamblul Folcloric „Cununiţa” din Arad,

Ansamblul Folcloric „Lugojana” din Lugoj

Din Timişoara:  Ansamblul Profesionist „Banatul”, Ansamblul folcloric „Timişul”şi Ansamblul folcloric „Doina Timişului”

Formaţii ale aşezămintelor culturale:  Ansamblul Folcloric „Iorgovanul” din Şimand, jud.Arad  şi Ansamblul “Cununa Timişului” din Ghiroda, jud.Timiş

Ansamblurile de căluşari “Murguleţul” din Potcoava şi  „Junii Căluşari” din Sârbii Măgura – jud.Olt. Formaţii ale naţionalităţilor conlocuitoare:

Ansamblul folcloric sârbesc ”AKUD Mladost” Timişoara

Ansamblul folcloric maghiar “Eszterlanc” din Timişoara

Ansamblul de dansuri germane „Warjascher Spatzen” din Variaş

Ansamblul „Hatzfelder Pipatsche” din Jimbolia

Ansamblurile maghiare reunite „Csűrdöngölő” şi „Szederinda” din Tormac

Director Festival : Pavel Dehelean, director artistic:Toma Frenţescu. Prezintă: Felicia Stoian  TVR – Timişoara. Parteneri Media :  Etno TV, TVR- Timişoara, Radio Timişoara

 

Programul  Festivalul Inimilor 2019

 

Miercuri,  3 iulie 2019, ora 19:30   – Parcul Rozelor

Spectacol susţinut de: Ansamblul „Cununiţa” –  Arad, “Krida Budaya” –  Indonezia

Ansamblul „Bihorul”-Oradea, Ansamblul Profesionist “Banatul”-Timişoara, Grupo Folklorico Alto Aragon-Spania, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”-   Sibiu, Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului” –  Târgu-Jiu

Joi, 4 iulie 2019

ora 18,30 – Catedrala Ortodoxă Mitropolitană 

Parada portului popular, defilare pe traseul: Catedrală- Operă-Catedrală- Parcul Rozelor

ora 19,30 – Parcul Rozelor

Cuvântul de salut al oficialităţilor

Spectacol susţinut de: Ansamblurile de căluşari “Murguleţul” din  Potcoava şi „Junii Căluşari” din Sârbii Măgura, jud.Olt, Ansamblurile germane „Warjascher Spatzen”-Variaş şi „Hatzfelder Pipatsche” – Jimbolia, jud. Timiş, Ansamblul „Cununa Timişului”-Ghiroda, jud. Timiş, “Les Zachéos”-Elveţia, Ansamblul „Semenicul”-Reşiţa, AKUD Mladost- Timişoara, Ansamblul Folcloric Naţional „Transilvania”-Baia Mare, Professional Ensemble “Pazardzhik”-Bulgaria, Ansamblul Artistic Profesionist “Mureşul”-Tg.Mureş, Compañía Artistica Manglares- Columbia, TSU – Flying Georgians – Georgia

Vineri, 5 iulie 2019, ora 19,30  –  Parcul Rozelor

Spectacol susţinut de: Ansamblul „Timişul”- tineret-Timişoara, Ansamblul “ Lugojana”- Lugoj, Panghat Performing Arts Group –  India, Ansamblul „Doina Timişului”-Timişoara , Orchestra “Barbu Lăutaru”-Republica Moldova, Ansamblul  “Mărţişorul”-Cluj Napoca, Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü ( AegeanFolk )-Turcia, Ansamblul “Branko Radičević” –  Serbia, Ansamblul Timişul – Timişoara

Sâmbătă, 6 iulie 2019, ora 19,30  –  Parcul Rozelor

Spectacol susţinut de:Ansamblurile reunite maghiare:Szeged  Tancegyttes-Ungaria,  “Eszterlanc”-Timişoara, „Csűrdöngölő” şi „Szederinda” din Tormac, jud.Timiş, “Les Zachéos” – Elveţia, Panghat Performing Arts Group –  India, Grupo Folklorico Alto Aragon –  Spania, “Krida Budaya”-Indonezia, Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü (AegeanFolk ) –Turcia, Professional Ensemble”Pazardzhik”-Bulgaria, Orchestra “Barbu Lăutaru”-Republica Moldova, TSU – Flying Georgians-Georgia, Compañía Artistica Manglares -Columbia, “Branko Radičević” –  Serbia

Duminică, 7 iulie 2019

ora 11,30 – Muzeul Satului Bănăţean – Spectacol susţinut de formaţiile participante la festival

ora 19,30 – Parcul Rozelor –Spectacol susţinut de: ”Iorgovanul” –  Şimand, jud.Arad

Panghat Performing Arts Group –  India, “Les Zachéos” -Elveţia, “Krida Budaya” –  Indonezia, Grupo Folklorico Alto Aragon – Spania, Grup participanţi la seminarul de folclor

Izmir Hancı Folklor ve Müzik Gençlik Kulübü ( AegeanFolk )-Turcia, “Pazardzhik” –  Bulgaria, Orchestra “Barbu Lăutaru” – Republica Moldova, “Branko Radičević” –  Serbia, Compañía Artistica Manglares – Columbia, TSU – Flying Georgians – Georgia, “Timişul” – Timişoara

 

Distribuie acest articol Oficial Media
Share