Oficial Media

Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

Încep competițiile sportive în Straja

Încă de la debutul sezonului de iarnă, turiștii au fost prezenți, cu miile,  în fiecare weekend în  stațiunea Straja, ca să se bucure de feeria iernii,  ori să practice sporturile preferate. Pârtiile sunt perfecte a mai și nins,  iar temperaturile se mențin scăzute,  și cei care administrează domeniul schiabil au pornit și instalațiile de producere de zăpadă.

Municipiul Lupeni va fi gazda unor competiții sportive de mare amploare, ce vor avea loc în Stațiunea Turistică Straja în perioada 1-9 martie 2025.

Consiliul Local al Municipiului Lupeni a aprobat oficial, prin Hotărârea nr. 29 /2025, participarea sa în calitate de coorganizator al evenimentelor de schi și biatlon, incluzând prestigioasele competiții Cupa Piticot, Cupa Straja, Cupa CSS Petroșani și Campionatul Național HC/U14/U16.

concursuri straja

În cadrul acestei inițiative, autoritățile locale au aprobat alocarea sumei de 20.000 lei din bugetul local pentru susținerea financiară a competițiilor, care vor aduna sportive de la mai multe cluburi  din întreaga țară. Cupa Piticot, se va desfășura pe 1 martie și  va da startul seriei de concursuri, urmată mai apoi  de Cupa Straja pe 2 martie, Cupa CSS Petroșani pe 3 și 4 martie, și, în final, Campionatul Național HC/U14/U16, programat între 6 și 9 martie.
Asociația Sportivă Schi Alpin Petroșani în calitate  coorganizator al acestor evenimente, va asigura buna desfășurare a competițiilor, având responsabilitatea de a respecta toate măsurile de siguranță necesare.

”Prin activităţile şi acţiunile pe care le-am desfăşurat de-a lungul anilor, ori în care noi, cei de la Primăria și Consiliul Local suntem coorganizatori încercăm să promovăm în rândul tinerilor sportul, iar prin organizarea și acestor evenimente în stațiunea noastră, turiștii, competitorii și susținătorii lor, pot contribui la promovarea zonei noastre. Vrem în primul rand să atragem copiii și  tinerii pentru a practica sportul, indiferent de ramură și pot spune că aici, datorită profesioniștilor și monitorilor de schi  pot descoperi și frumusețea sporturilor de iarnă. 

Cred în continuare că Straja,  trebuie să devină principalul motor de dezvoltare al comunității, din punct de vedere economic și social.

 Pentru asta însă e nevoie în continuare de investiții, iar includerea zonei Văii Jiului în programul de Tranziție Justă, perspectivele pe care ni le oferă aceste programe europene de finanțare, reprezintă certitudinea și  șansa de a continua modernizarea  stațiunii Straja, a domeniului schiabil  și, implicit, șansa de a continua și dezvoltarea economico socială a  municipiului Lupeni”, a transmis primarul Lucian Resmeriță.

Stațiunea Straja este cunoscută și datorită taberelor de schi și snowboard care se organizează, instructorii și monitorii, îi așteaptă pe cei mici, dar și pe cei mari, să învețe din tainele sportului alb, o oportunitate minunată pentru familiile pentru copii, pentru a-și petrece vacanța, plină de aventuri pe pârtie, cu momente de distracție.

Curând în județul Hunedoara, dar și în alte județe va începe ” vacanța de schi” unde, doritorii și nu sunt puțini, pot participa  la taberele de schi de  tură și alpinism, unde pot descoperi din tainele acestor sporturi, de la profesioniști.

Așezată la o altitudine de 1400 m, Straja  oferă 12 pârtii de schi, ce însumează o lungime totală de 28 km, pregătite să îți ofere o experiență memorabilă indiferent de nivelul tău de schi. De la începători la avansați, pârtiile Straja sunt ideale pentru orice iubitor al sporturilor de iarnă.

Pârtia Straja este cea mai lungă din țară, cu o lungime impresionantă de 8,1 km, un loc perfect pentru a te bucura de peisajul montan.

Fie că alegi o pârtie ușoară, precum Pârtia Constantinescu de 1100 m, sau una mai dificilă, cum este Pârtia Canal, vei găsi mereu,  un loc care să se potrivească stilului tău. Stațiunea Straja se află într-un amplu proces de dezvoltare economică, iar preocuparea majoră a administrației locale și a principalilor investitori, este de-a crește adresabilitatea stațiunii.

Distribuie acest articol Oficial Media
Share