29/09/2020

PROGRAMUL COMPLET DE ZILELE CETATII TARGOVISTE 2015

11973960_10206490142865165_2013875968_o

Ieri a avut loc conferinta de presa organizata de Primaria Municipiului Targoviste cu ocazia Zilelor Cetatii. Alaturi de primarul interimar Cristian Stan, au fost prezenti viceprimarul Cosmin Bozieru si administratorul public al orasului, Liviu Stoica.

Anul acesta municipalitatea a pregatit targovistenilor un program variat si atractiv din care nu lipsesc competitiile sportive, fotbal, tenis, un cross al cetatii, teatru de vara, proiectii de filme, spectacolul medieval, targul de anticariat sau gala de excelenta.

Programul debuteaza vineri 4 septembrie, cu desfasurarea Festivalului international de folclor, editia cu numarul 20. Spectacolul va avea loc sambata 5 septembrie ora 18.30 in Piata Tricolorului si vor fi prezenti artisti din Bulgaria, Serbia, Macedonia, Republica Moldova si desigur Romania. In paralel se va desfasura si Salonul editorial organizat de Biblioteca Judeteana in acelasi loc.

Citeste si PROGRAMUL COMPLET AL SALONULUI EDITORIAL ”ION HELIADE RADULESCU”

”Am incercat in acest an sa schimbam putin desfasurarea evenimentelor,  vrem sa implicam si targovistenii; pentru prima data organizam spectacole pentru copii, incepand cu orele 18:00 la locurile de joaca din cartierele orasului Targoviste. Vor fi patru momente muzicale importante, marti, Vlad Mirita, joi, concert de jazz, sambata, cel mai mare eveniment muzical, Stefan Banica Junior, Holograf, Alina Eremia si artisti locali iar duminica vom incheia Zilele Cetatii cu un foc de artificii.” a declarat primarul interimar Cristian Stan.

O alta noutate a editiei de acest an o reprezinta site-ul ( targoviste365.ro) dedicat special evenimentului”Zilele Cetatii Targoviste”, site care va gazdui de asemena si manifestarile publice culturale ce vor avea loc in oras de acum inainte.

Programul complet al Zilelor Cetatii Targoviste, 8-13 septembrie 2015

 

Marți, 8 septembrie

11.00 – Prezența oficialităților la slujba religioasă prilejuită de sărbătoarea Nașterii Sfintei Fecioare Maria – Ocrotitoarea municipiului Târgoviște Locație: Mitropolia Târgoviște

12.00 – Procesiune Traseu: Mitropolia Târgoviște – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domească – Curtea Domnească

13.00 – Ședința Festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște Locație: Curtea Domnească

17.00 – Garda Cetății Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor – Parcul Chindia

18.00 – Deschidere Târgul de AnticariatLocație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

20.00 – Cetatea Artei – Concert Vlad Miriță Locație: Curtea Domnească

21.00 – Proiecție film Locație: Teatrul de Vară

 

 Miercuri, 9 septembrie

11.00 – Teatru copii – Desene pe asfalt, face painting, animație tematică Locație: Teatrul de Vară

16.00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp

Locație: Parcul Chindia (terenuri)

16.00 – Deschidere zona tineret – Free Spirit

Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)

17.00 – Garda Cetății

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str.

Coconilor – Parcul Chindia

18.00 – Teatru copii în cartiere Locație: Micro II – Parcul Norocel

20.00 – Cetatea Artei – Teatru: Visul lui Fundulea (o producție a Teatrului Tony Bulandra)

Locație: Curtea Domnească

21.00 – Proiecție film

Locație: Teatrul de Vară

 

Joi, 10 septembrie

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

11. 00 – 23.00 – Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, Manifestări gratuite Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Zona copii – Teatru, Desene pe asfalt, face painting

Locație: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație:Parcul Chindia (Ruine)

16.00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp

Locație: Parcul Chindia (terenuri)

16.00 – Deschidere Târgul Meșterilor Populari Locație: Parcul Mitropoliei17.00 – Garda Cetății

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str.

Coconilor – Parcul Chindia

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

Locație: Micro IX – Parcul Așchiuță

18.00 – Gala de Excelență a Municipiului Târgoviște Locație: Teatrul Tony Bulandra

20.00 – Cetatea Artei – Concert Jazz – Florin Răducanu Locație: Curtea Domnească

21.00 – Proiecție film

Locație: Teatrul de Vară

 

Vineri, 11 septembrie

09.00 – 21.00 Turneul CUPA CETĂȚII LA FOTBAL și FOTBAL – TENIS Locație: Sala Polivalentă

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

10.00 – 23.00 – Târgul Meșterilor Populari Locație: Parcul Mitropoliei

11. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke

Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, pace paintig

Locație: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

16.00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp

Locație: Parcul Chindia (terenuri)

17.00 – Garda Cetății

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str. Coconilor –

Parcul Chindia

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

Locație: Micro XI – Locul de joacă

18.00 – Vârsta de Aur – Recital Fanfară – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsnicie Locație: Parcul Chindia (Foișor)

19.00 – Cetatea Artei – Recital Orchestra Simfonică Muntenia

Locație: Curtea Domnească

19.30 – PARADA ZILELOR CETĂȚII TÂRGOVIȘTE

Traseu: Gara Târgoviște – B-dul Carol I – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia

20. 45 – Spectacol fachiri, joggleri Locație: Parcul Chindia (Ruine)

21.00 – Spectacolul istoric Vlad Voievod Drăculea – Asociația Culturală Lupii Albi. Participă actorii:

Bogdan Jianu, Carmen Tănase, George Alexandru, Ioan Isaiu etc

Locație: Parcul Chindia (Ruine)

22.00 – Proiecție film Locație: Teatrul de Vară

 

Sâmbătă, 12 septembrie

9.00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp Locație: Parcul Chindia (terenuri)

9.00 – 21.00 Turneul CUPA CETĂȚII LA FOTBAL și FOTBAL – TENIS Locație: Sala Polivalentă

10.00 – Vânătoarea de Comori – Interact Târgoviște

Locații: Obiective turistice din Târgoviște

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

11.00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric

Asociația „6 Dorobanți”

– Asociația Deutche Freikorps

Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

10.00 – 23.00 – Târgul Meșterilor Populari

Locație: Parcul Mitropoliei

11. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de idei

Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Zona copii – Teatru, desene pe asfalt, face paintig

Locație: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

16.00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp Locație: Parcul Chindia (terenuri)

16.00 – Turul Cetății Târgoviște pe bicicletă / Opriri la obiective de interes cultural – istoric de pe raza municipiului Târgoviște

Plecare: Primăria Târgoviște

17.00 – Garda Cetății

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieșire Str.

Coconilor – Parcul Chindia

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric

– Asociația „6 Dorobanți”

– Asociația Deutche Freikorps

Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

Locație: Micro VI – Locul de Joacă (Gr. Nr.16)

18.00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară Locație: Parcul Chindia (Foișor)

19.00 – Cetatea Artei – Prezentare de Modă – Atelier by Lukyana Gropescu

Locație: Curtea Domnească

20.00 – CONCERT

Artiști locali

Alina Eremia, HOLOGRAF, ȘTEFAN BĂNICĂ

Locație: Piața Tricolorului

22.00 – Proiecție film Locație: Teatrul de Vară

 

Duminică, 13 septembrie

9.00 – Cupa Cetății la Tenis de Câmp Locație: Parcul Chindia (terenuri)

9.00 – 13.00 – Turneul CUPA CETĂȚII LA FOTBAL și FOTBAL – TENIS Locație: Sala Polivalentă

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

11.00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric

– Asociația „6 Dorobanți”

– Asociația Deutche Freikorps

Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

10.00 – 23.00 – Târgul Meșterilor Populari Locație: Parcul Mitropoliei

11. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit / Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de ideo Locație: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Crosul Cetății

11.00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, face paintig Locație: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

13.00 – Finala Turneului CUPA CETĂȚII LA FOTBAL

14.00 – Meci demonstrativ de Fotbal – Tenis

15.00 – CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL vs. NAȚIONALA ARTIȘTILOR  FOTBALIȘTI Locație: Sala Polivalentă

17.00 – Garda Cetății

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Țepeș – Ateliere medievale Locație: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Teatru în cartiere Locație: Micro V – Locul de Joacă

18.00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară Locație: Parcul Chindia (Foișor)

18.00 – Demonstrații de drill, prezentare uniforme și armament istoric Asociația „6 Dorobanți” Asociația Deutche Freikorps Locație: Piața Revoluției (Centrul Vechi)

20.00 – CONCERT Naționala Artiștilor Fotbaliști: ALB NEGRU, Aurelian Temișan, Adrian Enache, Cornel Păsat Etc. Locație: Piața Tricolorului

22.00 – Proiecție film Locație: Teatrul de Vară

23.00 – FOC DE ARTIFICII

 

Distribuie acest articol Oficial Media
Share