Simona Halep locul 2 WTA – zi istorica pentru sportul romanesc

simona st

Simona Halep va juca în “sferturi” contra italiencei Sara Errani, 27 de ani, locul 15 WTA. Aceasta a trecut în două seturi de Zarina Diyas, scor 6-4, 6-1.

Partida Halep – Errani se va disputa vineri, de la ora 15:00 și va fi pe Digi 3 și liveTEXT pe GSP.ro.

Jucătoarea noastră s-a mai întîlnit de două ori cu Errani, fiecare cîștigînd cîte un meci. Ultima partidă a avut loc anul trecut, la Doha, cînd Halep s-a impus categoric în două seturi, 6-2, 6-0.

Simona Halep s-a calificat în “sferturile” turneului de la Stuttgart, după ce a trecut de Garbine Muguruza, scor 3-6, 6-1, 6-3.

Maria Şarapova a pierdut partida cu Angelique Kerber din optimile de finală ale turneului de la Stuttgart, scor 6-2, 5-7, 1-6.

Deşi a pierdut primul set clar, scor 2-6, Kerber a luptat incredibil în următoarele seturi şi a enervat-o pe Şarapova cu insistenţa pe care a avut-o pentru fiecare minge.

S-a impus în setul doi cu 7-5, iar în decisiv a demolat-o pe Şarapova care a căzut total din punct de vedere fizic, 6-1.

Rusoaica cîştigase ultimele 3 turnee de aici după finale în care le-a întîlnit pe Victoria Azarenka (2012), Na Li (2013) şi Ana Ivanovici (2014).

Victoria o trimite pe Simona Halep pe locul 2 WTA. În acest moment Simona Halep are 7670 de puncte, în timp ce Maria Şarapova e pe 3, cu 7525 de puncte.

Serena Williams rămîne lider autoritar cu 9981 de puncte. Petra Kvitova, care a fost şi ea eliminată azi de la Stuttgart, este pe locul 4 cu 6060 puncte.