Trofeul Europa League a fost câștigat în premieră de Manchester United

Finala Europa League  –  Manchester United – Ajax Amsterdam 2-0 ( 1-0 )

24 Mai 2017 Friends Arena Stockholm 55000 spectatori

Manchester United: Romera – Valencia cpt , Smalling , Blind , Darmian , – Herrera , Fellaini , Mata ( 90 Rooney ) , Pogba – Mkhitarian , ( 74 Lingard ) , Rashford ( 84 Martial ) .                                       Ajax Amsterdam: Onana – Veltman , Sanchez , De Light , Riedewald , ( 82 De Jong )  –  Klaassen , Schone , ( 70 de Beek ) , Ziyech – Traore , Dolberg , ( 62 Neres ) , Younes .                                               Antrenori: Man. United – Jose Mourinho, Ajax Amsterdam – Peter Bosz.

Arbitru –    Damir Skomina – Slovenia                                                                                                                                                                                                                                                                                              Min 18 Gol Pogba – sut din 22 metri deviat de Sanchez in proprie poarta ,  gol dedicat de Pogba tatalui sau decedat in urma cu o saptamana. Traore – Ajax sut slab la singura ocazie a olandezilor in prima repriza!

Min. 48 – Lovitura de la coltul terenului executata de Mata , Smalling prelungeste la Mkhitarian care inscrie pentru 2-0. Min 74 la singura ocazie a olandezilor din repriza a doua ,  lovitura libera prost executata de Ziyech din pozitie foarte buna.

Min. 90 intra Rooney probabil ultima lui aparitie in tricoul lui Man. United , preluind si banderola de la Valencia.

Astfel Man. United intra in premiera in posesia Europa League.

J. Mourinho singurul antrenor castigator de doua ori a Europa League si Champion League.

Ajax Amsterdam cu cel mai tanar lot din istoria finalelor europene – media de varsta 22 ani si 290 zile.

De Light – Ajax cel mai tanar jucator din istoria finalelor europene – varsta 17 ani si 285 zile.

Ajax – valoarea echipei de start – 15 milioane euro.

Manchester United – Valoarea echipei de start – 257 milioane de euro.