Comisia Europeană a prezentat ProtectEU, o nouă strategie europeană de securitate internă pentru a sprijini țările UE în garantarea securității cetățenilor săi.
Acesta stabilește un plan de lucru cu un cadru juridic mai puternic, un schimb mai bun de informații și o cooperare mai strânsă.


În mod concret, strategia include 30 de acțiuni-cheie și un plan de acțiune detaliat pentru a promova obiectivele Uniunii în materie de pregătire, precum și pentru a dezvolta o cultură a „pregătirii prin concepție” în toate politicile UE.
Președinta Ursula von der Leyen a declarat: „Noile realități necesită un nou nivel de pregătire în Europa. Cetățenii noștri, statele noastre membre și întreprinderile noastre au nevoie de instrumentele adecvate pentru a acționa atât pentru a preveni crizele, cât și pentru a reacționa rapid atunci când are loc un dezastru. Familiile care trăiesc în zone inundabile ar trebui să știe ce să facă atunci când apele cresc. Sistemele de avertizare timpurie pot împiedica regiunile afectate de incendii forestiere să piardă timp prețios. Europa este pregătită să sprijine statele membre și partenerii de încredere din vecinătate pentru a salva vieți și mijloace de subzistență.”
Printre obiectivele și acțiunile-cheie ale strategiei se numără:
Protejarea funcțiilor societale esențiale ale Europei:
Elaborarea unor criterii minime de pregătire pentru serviciile esențiale, cum ar fi spitalele, școlile, transporturile și telecomunicațiile.
Îmbunătățirea stocării echipamentelor și materialelor critice.
Îmbunătățirea adaptării la schimbările climatice și a disponibilității resurselor naturale critice, cum ar fi apa.
Promovarea pregătirii populației:
Încurajarea publicului să adopte măsuri practice, cum ar fi menținerea bunurilor esențiale timp de cel puțin 72 de ore în situații de urgență.
Integrarea lecțiilor de pregătire în programele școlare și introducerea unei Zile europene a pregătirii.
Consolidarea coordonării răspunsului la situații de criză:
Instituirea unui centru de criză al UE pentru a îmbunătăți integrarea între structurile de criză existente ale UE.
Consolidarea cooperării civilo-militare:
Desfășurarea de exerciții periodice de pregătire la nivelul UE, reunind forțele armate, protecția civilă, poliția, securitatea, personalul medical și pompierii.
Facilitarea investițiilor în produse cu dublă utilizare.
Consolidarea capacităților de analiză prospectivă și de anticipare:
Elaborarea unei evaluări cuprinzătoare a riscurilor și a amenințărilor la nivelul UE, care să contribuie la prevenirea crizelor, cum ar fi dezastrele naturale sau amenințările hibride.
Intensificarea cooperării public-privat:
Crearea unui grup operativ public-privat în materie de pregătire.
Formulați protocoale de urgență cu întreprinderile pentru a asigura disponibilitatea rapidă a materialelor, bunurilor și serviciilor esențiale și pentru a asigura linii de producție critice.
Consolidarea cooperării cu partenerii externi:
Colaborarea cu parteneri strategici precum NATO în ceea ce privește mobilitatea militară, clima și securitatea, tehnologiile emergente, securitatea cibernetică, spațiul și industria apărării.
În general, adoptând o abordare proactivă a pregătirii, UE urmărește să construiască un continent mai rezilient și mai sigur, mai bine pregătit pentru a face față provocărilor secolului XXI.
”Această strategie este destinată oamenilor și societăților, pentru a contribui la asigurarea faptului că, atunci când apare o criză, totul funcționează așa cum ar trebui și suntem pregătiți să acționăm rapid și eficient. Pentru aceasta, avem nevoie de o nouă mentalitate de pregătire, astfel încât toată lumea să știe ce să facă în orice situație de urgență, indiferent de natura acesteia.

Europa trebuie să acționeze cu agilitate, colaborând îndeaproape cu statele membre pentru a spori eficiența, a economisi timp și a salva vieți. Această strategie este polița noastră de asigurare, așa că suntem gata să avem grijă de oamenii noștri atunci când au cea mai mare nevoie de ea” a trasmis și Roxana Mînzatu, vicepreședinte executiv pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire.

Pentru a aborda amenințările din ce în ce mai mari de securitate și hibride, cum ar fi terorismul, crima organizată, criminalitatea cibernetică și atacurile asupra infrastructurii critice, Europa trebuie să își revizuiască abordarea cu privire la securitatea internă.
Strategia își propune să adopte o abordare a întregii societăți care să includă cetățeni, întreprinderi, cercetători și societatea civilă care pot contribui la o mai bună siguranță pentru toți.
Obiective și acțiuni cheie:
o nouă guvernanță europeană de securitate internă
anticiparea amenințărilor de securitate prin noi modalități de partajare a informațiilor
instrumente mai eficiente pentru aplicarea legii și agenții de justiție și afaceri interne mai puternice
construirea rezistenței împotriva amenințărilor hibride
combaterea criminalității grave și organizate
combaterea terorismului și a extremismului violent
UE ca un actor global puternic în domeniul securității

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?
Manifestări dedicate Zilei Unirii Principatelor Române, organizate la Târgoviște
Centura Pucioasa–Fieni avansează în procedurile tehnice