" /> Festivalul BABEL, Târgoviște 2018- Program spectacole, 4-10 iunie | Oficial Media
Published On: vin, Mai 11th, 2018

Festivalul BABEL, Târgoviște 2018- Program spectacole, 4-10 iunie

Festivalul BABEL, Târgoviște 2018-PROGRAM

Duminică, 3 iunie

19:00 – Sala Mare, Salonul nr. 6, după A.P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h 15 min (fără pauză)

PROGRAM BABEL 2018

Luni, 4 iunie

18:00 – Sala Mare , Carmen, după Prosper Mérimée, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony
Bulandra, România; 1h
19:30 – Foaier, Scenografia, un gest necesar?, conferință susținută de Jean-
Guy Lecat
21:00 – Sala Mare, In Transit (În tranzit), regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India;
55 min.
21:30 – Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân –
Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel

Marți, 5 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin,
blackSKYwhite, Rusia; 3h
11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:45 – Sala Mare, La Magnifica Illusione (Magnifica Iluzie), regia: Andrea Paolucci,
Teatro dell’Argine, Italia; 1h
19:15 – Casa Sindicatelor, Regele Lear, regia: Dumitru Acriș, Kurgan Teatr, Rusia; 2h 30min.
(cu pauză)
22:00 – Sala Mare, Perhaps, Perhaps… Quizas (Poate… poate), regia: Gabriela Muñoz,
Mexic; 1h
22:00 – Piața Mihai Viteazul, Eunika in Circus Land (Eunika în Țara Circului), după Alice
în Țara Minunilor, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

Miercuri, 6 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin,
blackSKYwhite, Rusia; 3h
11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 – Sala Mare, Aeterna, regia: Claire Heggen – Elsa Marquet Lienhart, Théâtre du
Mouvement, Franța; 55 min.
19:00 – Sala Studio, Only Bones v1.0 (Fără oase), regia: Thomas Monckton, Kallo Collective,
Finlanda; 45 min.
20:00 – Casa Sindicatelor, Provocări inocente, regia: Ljupčo Gyorgievski, Teatrul Nottara
București; 1h 30min
20:00 – Piața Mihai Viteazul și Centrul vechi, Vernissage of the Living Sculptures
(Vernisajul Sculpturilor Vii); Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h
22:00 – Sala Mare, Battle of Love (Războiul dragostei), regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN,
Algeria; 1h

Joi, 7 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston,
Scoția; 3h
11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 – Sala Mare, COUNTERBODY (O posibilă percepție a materiei instabile), regia și
coregrafia: Simona Deaconescu, Tangaj Dance, România; 45 min.
19:30 – Casa Sindicatelor, Uniforme, regia: Sabina Scarlat, Compagnie Garage 29, Belgia;
50 min.
20:30 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byungwook Jang,
Coreea de Sud;
21:00 – Curtea Domnească, Richard III, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre,
UK/Islanda; 1h
22:00 – Sala Mare, 1969: A space Odyssey? Oddity! (1969: Odisee spațială?
Ciudățenie!), regia: Yu Murai, KPR Theatre, Japonia;

Vineri, 8 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru),
workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h
11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:00 – Casa Sindicatelor, Hamlet-Mousetrap (Cursa de șoareci), Karagandy region Kazakh
drama theatre named after S.Seyfullin, Kazahstan; 1h
18:00 – Sala Mare, Bertrand`s Toys (Jucăriile lui Bertrand), regia: Dmitri Aryupin,
BlackSKYwhite, Rusia; 1h
20:00 – Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h
22:00 – Sala Mare, Colecționarul, regia: Hugo Wolff, Casa de Cultură a Studenților
Sibiu/Compania de Teatru-Dans Microbis, România; 1h

Sâmbătă, 9 iunie

10:00 – Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston,
Scoția; 3h
11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:00 – Muzeul de Istorie, Da alma à barca do inferno (De la suflet la barca iadului),
regia: João Mota, Comuna Teatro Pesquisa, Portugalia;
19:00 – Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h 20 min.
20:00 – Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind) Django Guerzoni, Italia; 1h
20:30 – Casa Sindicatelor, Requiem for Antigone (Recviem pentru Antigona), Tot Value
Theatre, Coreea de Sud; 1h 10 min.

Duminică, 10 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
16:00 – Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byu ngwook Jang,
Coreea de Sud;
18:00 – Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min.
19:30 – Casa Sindicatelor, The hour we knew nothing of each other (Ora în care nu știam nimic unul despre altul), regia: Mladen Materić, Teatrul Național al Republicii
Srpska, Bosnia-Herțegovina; 1h 35 min.
20:00 – Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h
21:00 – Curtea Domnească, Macbeth, după William Shakespeare, Divadlo Kontra, Slovacia; 1h
21:00 – Sala Studio, Plex, după texte de Eric Bogosian, Teatrul Municipal Baia Mare;
1h 15 min

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  
comments

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.

OFICIAL MEDIA

Cursuri formare profesionala, calificare, perfectionare

OFICIAL MEDIA

Totul despre lume, totul despre tine – cine esti, ce vrei, ce faci!

Deputat Oana Vladuca

ROMANIA CULTURAL

OFICIAL MEDIA

Info Targoviste Complex

Pentru un corp sanatos