”Ni se spune că 16 februarie va fi ziua atacului. Vom face din ea o zi a Unirii. Decretul a fost deja semnat. În această zi vom atârna steaguri naționale, vom pune panglici albastre-galbene și vom arăta lumii unitatea noastră” a transmis președintele Ucrainei,Volodymyr Zelenskyy.
Mesajul liderului crainean a venit pe fondul îngrijorărilor că Rusia ar putea invada țara ex-sovietică pe măsură ce mai multe trupe se adună de-a lungul graniței cu Ucraina. Administrația președintelui Joe Biden a avertizat anterior că o invazie a Ucrainei ar putea fi iminentă, astăzi.

”Avem o mare aspirație europeană. Vrem libertate și suntem gata să o votăm. 14 mii de apărători și civili care au murit în acest război ne privesc din cer. Și nu le vom trăda amintirea. Toți vrem să trăim fericiți, iar fericirea iubește pe cei puternici. Nu am putut niciodată să renunțăm și nu vom învăța asta. Această zi este a noastră. Cine locuiește pe malul drept și stâng al Dnipro. În orașe și sate. Lângă Carpați și Terricons. Pe coasta mărilor Negre și Azovsky. Cine aclamă pentru „Dynamo” sau „Shakhtar”, și împreună – pentru Ucraina. Cine sărbătorește Crăciunul, Pesach sau Kurban Bayram, și împreună – crede în Ucraina! Care comunică în limba ucraineană, Kримс ʹкотар, rusă, maghiară sau a semnelor, și împreună – creează Ucraina nu în vorbe, ci în fapte! Kharkiv și Herson. Zaporozhye și Transcarpatia. Khmelnyțkyi și Kropyvnytskyi. Odessa și Mykolaiv. Rivne și Finene. Zhytomyr, Sumi, Poltava. Frankie și Maric. Oameni din Volyn și Vinnytsia. Cernihiv, Cerkas și Cernăuți. Liov și Lugansk. Dnipro și Donețk. Kiev, Kryvyi Rih și Crimeea. UCRAINA! ÎMPREUNĂ! ȘI PENTRU TOTDEAUNA ȘI ÎN VECI!
Astăzi, de Ziua Unității, la ora 10:00 pe case și în toate așezările, se va ridica steagul albastru-galben . Ucraina nu este încă moartă… ” a conchis președintele Volodymyr Zelenskyy.

Ucraina este una dintre cele mai mari țări din Europa după teritoriu, cu 41 de milioane de locuitori.
Cum se clasează națiunea Ucrainei:
Locul 1 în Europa în rezerve recuperabile dovedite de minereuri de uraniu-vital pentru energia nucleară;
Locul 2 în Europa și locul 10 în lume în ceea ce privește rezervele de minereu de titan;
Locul 2 în lume în ceea ce privește rezervele explorate de minereuri de mangan (2,3 miliarde de tone, sau 12% din rezervele mondiale);
a 2-a cea mai mare rezervă de minereu de fier din lume (30 de miliarde de tone);
Locul 2 în Europa în ceea ce privește rezervele de minereu de mercur;
Locul 3 în Europa (locul 13 în lume) în ceea ce privește rezervele de gaze de șist (22 de trilioane de metri cubi);
Locul 4 în lume după valoarea totală a resurselor naturale;
Locul 7 în lume în rezervele de cărbune (33,9 miliarde tone)
Ucraina este o țară agricolă:
Locul 1 în Europa în ceea ce privește suprafața de teren arabil;
Locul 3 în lume după suprafața solului negru (25% din volumul lumii);
Locul 1 în lume la exporturile de ulei de floarea-soarelui și floarea-soarelui;
Locul 2 în lume în producția de orz și locul 4 la exporturile de orz;
Al 3-lea cel mai mare producător și al 4-lea cel mai mare exportator de porumb din lume;
Al 4-lea cel mai mare producător de cartofi din lume;
Al 5-lea cel mai mare producător de secară din lume;
Locul 5 în lume în producția de albine (75.000 tone);
Locul 8 în lume la exporturile de grâu;
Ucraina poate satisface nevoile alimentare a 600 de milioane de oameni.
Ucraina este o țară industrializată:
Locul 1 în Europa în producția de amoniac;
2-е din Europa și al 4-lea cel mai mare sistem de conducte de gaze naturale din lume (142,5 miliarde de metri cubi de capacitate de transfer de gaze în UE);
Locul 3 ca mărime din Europa și al 8-lea ca mărime din lume în ceea ce privește capacitatea instalată a centralelor nucleare;
locul 3 în Europa și locul 11 în lume în ceea ce privește lungimea rețelei feroviare (21.700 km);
Locul 3 în lume (după SUA și Franța) în producția de localizatoare și echipamente de localizare;
Al 3-lea cel mai mare exportator de fier din lume
Al 4-lea cel mai mare exportator de turbine pentru centrale nucleare din lume;
Al 4-lea cel mai mare producător mondial de lansatoare de rachete;
Locul 4 în lume la exporturile de argilă;
Locul 4 în lume la exporturile de titan;
Locul 8 în lume la exporturile de minereuri și concentrate;
Locul 9 în lume în exporturile de produse din industria de apărare;

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului