FĂRĂ CUVINTE
Dragi iubitori ai artelor, avem bucuria de a vă invita la deschiderea expoziției de pictură a artistului vizual PAF (Florin-Alexandru Preda).
Afirmăm că PAF (Florin-Alexandru Preda) este un artist plastic promițător din generația tânără, un pictor post/transmodernist cu lucrări de profundă expresivitate. Talentul său, însoțit de o acută personalitate imaginară, îi conferă privilegiul de a găzdui în perioada 1-15 februarie 2024 expoziția sa „Fără cuvinte „ la Galeria Brăteanu din Timișoara, expoziție ce cuprinde interesante lucrări de artă. Artistul plastic se evidențiază prin curajul compozițional al viziunilor sale, dar și prin acuitatea mesajului artistic adresat unei lumi în care simplitatea și sublimul coexistă. Lucrările sale au o compoziție specifică, deoarece artistul surprinde o lume a determinărilor existențiale în fragmentarea sa dramatică.
Alexandru Preda se bucură de privilegiul de a fi în preajma artiștilor consacrați (și să nu-i menționăm doar pe cei din familia sa), dar și puterea de a percepe în mod original o lume plină de transformări metaforice, cerându-și clipa de grație și mântuire în imagini expresive. ,,Litera” artei sale tinde la o semnificație generală a ideii, emanând o puternică impresie de modernitate și esențialitate în transfigurări artistice posibile.

Pictura devine un limbaj în sine, culorile devenind straiele „fără cuvinte” ale lui PAF, ca într-un elogiu adus frumuseții. Artistul aduce în lucrările sale aspecte ale cotidianului sub forma plăcerii sau spaimei, transpunând pe pânză idealul și bucuria de a trăi, precum și tristețea și transformările lumii sale reale contemporane.
Arta atrage prin intermediul simțurilor, iar o pictură trebuie să capteze atenția într-un fel anume. ,,Și timpul pictează”, spunea Goya, iar Alexandru Preda se dovedește a fi cu adevărat unul dintre artiștii generației tinere. Lucrările sale exprimă tăcerea minții și muzica ochiului, așa cum sublinia Orhan Pamuk. Pictorul nu reproducă realitatea, ci ceea ce el însuși vede, iar pictura sa nu devine o poezie mută, ci doar ne lasă „fără cuvinte”.
Alexandru Preda oferă o perspectivă unică asupra lucrurilor, incitând privitorul să se bucure de creațiile sale pe care le așterne cu măiestrie pe hârtie sau pânză. În orice caz, merită remarcat faptul că Alexandru Preda se evidențiază ca un artist plastic cu o concepție originală, realizând compoziții picturale deosebite într-o perspectivă nouă, post/transmodernistă, înțelegând arta ca un univers paralel de simboluri și sensuri existențiale într-o metafizică a transfigurărilor estetice.
Conf.univ.dr. Mircea Tutunaru
Vă asteptăm cu drag să degustați un pahar de vin sec de Silagiu produs de Crama Varvara, la vernisajul ce va avea loc astăzi, 1 februarie la ora 18:00. Cuvântul de deschidere va fi rostit de către poetul Gheorghe Florescu. Expoziția poate fi vizitată până în data de 15 februarie în intervalul orar 9-17, pentru detalii ne puteți contacta la adresa de e-mail: brateanucostin@gmail.com sau la telefon: 0724523525.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului