despre timp și putere: Hamlet mortuus est, un spectacol de Levente Kocsárdi
***vineri, 22 noiembrie 2024, ora 20:00, Galeria 2 Bastion, Timișoara.
Milioane, poate miliarde de oameni trăiesc o copleșitoare criză de timp. E o presiune globală, ca o comprimare a timpului în univers. Deși speranța de viață crește cu fiecare generație, pare că avem mai puțin timp decât cei dinainte pentru toate. Și singurul adevăr inexorabil comun tuturor stă în replica lui Shakespeare: ”E aproape, Hamlet. Hamlet, vei muri”. Cum ieșim de pe scenă? În câte feluri știm să ne despărțim de timp? ”Hamlet mortuus est” este un spectacol despre timp, despre ”sentimentul timpului”, astăzi. Timpul nostru, timpul vieților noastre.
Odată cu tema timpului și cea a morții, ”Hamlet mortuus est” este un spectacol despre putere. Despre puterea politică, mai exact. William Shakespeare a fost un autor foarte atent la contextul social, politic, al epocii sale, a fost critic, sarcastic, militant, foarte sensibil la fluctuațiile puterii în vremea sa, o vreme de tranziție de la un feudalism greoi la o epocă mult mai pragmatică, grăbită și schimbătoare. ”Puterea naște dictatori și, printre însușirile ei cele mai înșelătoare, e sentimentul iluzoriu că puterea te face nemuritor, că domină timpul. Răspunsul lui Shakespeare este irefutabil și dezarmant: Alexandru a murit, Alexandru a fost îngropat, Alexandru s-a întors în țărână. Tărâna e lutul cu care astupi o gaură de butoi. Se referă la Alexandru cel Mare, dar, evident, este valabil pentru toți dictatorii, cei care vor să conducă lumea, dar și pentru micii dictatori din case, din familii, din teatre, ei toți, dar și eu, tu, s-ar putea să fim numai buni să astupăm ”o vrană de poloboc” cu chirpiciul ambițiilor noastre” – Levente Kocsárdi, regizor.

.Hamlet mortuus est, după Hamlet, de William Shakespeare, adaptare de Mona Donici. Concept & interpretare: Levente Kocsárdi. Compozitor&muzică live: Sergiu Cătană/ Video design: Sebastian Hamburger/ Set design: M.C.Donici/ Lumini: Dorian Bolca/ Regie tehnică: Sorin Mocan/Poster design: Rujița Bătrîn.

Spectacolul încheie proiectul Nocturnalii VIII: Hamlet mortua est, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, în cadrul programului Cultura în Prezent.
Acces liber, în limita locurilor, rezervări la tel. 0752111807.
O producție a Asociației Culturale Arte-Factum, 2024. Parteneri: Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș, Parrabbola (UK), Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Fundația Timișoara ’89.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Color the Village ajunge în Macedonia!
Hora Unirii în Straja și Pasul Vâlcan
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?