Alianța pentru societatea civilă EU4Health, care reunește mai mult de 30 de organizații ale societății civile (OSC) din domeniul sănătății, își exprimă îngrijorarea puternică cu privire la lipsa de informații cu privire la programul de lucru EU4Health 2025.
Până în prezent, nu există încă informații despre programul de lucru EU4Health și granturile de funcționare pentru 2025 și nici nu există un calendar disponibil cu privire la publicarea și retroactivitatea acestora.
Publicarea târzie a Programului de lucru înseamnă că o parte semnificativă a anului 2025 ar putea să nu fie acoperită și că OSC-urile – și alte organizații care participă la diferitele fluxuri de lucru ale Programului – vor avea mai puțin timp pentru a implementa activități care ar fi avut loc în mod normal pe parcursul unui an întreg.
În declarație se solicită ca granturile de funcționare, odată disponibile, să acopere activitățile retroactiv din ianuarie până la sfârșitul anului. De asemenea, solicită oportunități de finanțare pentru organizațiile societății civile care nu erau eligibile pentru acordurile programului-cadru sau nu puteau aplica.
Alianța Societății Civile EU4Health solicită Comisiei Europene:
➢ Să publice programul de lucru EU4Health cât mai curând posibil, inclusiv o creștere substanțială a sumelor granturilor de funcționare acordate mai multe OSC au primit acorduri-cadru de parteneriat.
➢ Să implementeze un proces de aplicare simplificat și mai rapid pentru OSC care au primit un acord-cadru de parteneriat, având în vedere cantitatea de efort depusă deja în aplicație. OSC-urile a investit timp și resurse semnificative în aplicarea xadrului – acordurilor de parteneriat.
➢ Să implementeze granturi de funcționare retroactiv, anual. Granturile alocate pentru 2025 trebuie să acopere activitățile implementate de către organizațiile societății civile din domeniul sănătății din ianuarie 2025, ca Acordurile-cadru de parteneriat să acoperere întregul an.
➢ Să propună oportunități suplimentare de finanțare pentru OSC-urile care nu au fost eligibil pentru Acordurile-cadru de parteneriat sau nu ar putea aplica.
➢ Să se pregătească deja pentru EU4H 2026 WP, astfel încât OSC-urile să nu fie plasate într-o situație similară în 2026.
Alianța Societății Civile EU4Health este pregătită să lucreze în mod proactiv și constructiv pentru a asigura acest lucru programul EU4Health își atinge în mod eficient obiectivele cu sprijinul OSC-urilor.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului