Turismul începe să i-a avânt în judeţul Timiş, nu numai prin drumeţiile pe uscat sau cu bicicleta, ci şi pe apă. Programul e transfrontalier între românia şi Serbia, iar la mijloc e Valea Timişului. Partea română, este reprezentată pde Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în județul Timiş, avândui ca şi parteneri, Asociația Miltonia Timișoara.
Împreună au achiziţionat 12 canoe cu toate accesoriile necesare şi 30 de biciclete ( copii și adulți), ce vor fi trecute la primăriile de pe malul Timişului, pentru ca doritorii de excursii să le poată foliosi în mod gratuit.
Urmează ca în luna februarie să fie achiziţionat un catamaran, care să fie folosit pe Lacul Surduc. În present se poartă discuţii de autorizare a navigaţiei pe lac.
De asemenea încă din primele luni ale acestei primăveri să poată fi achiziţionat şi instalat mobilierul urban care să fie amplasat cam din km în km, constând din băncuţe, umbrare, indicatoare pentru orientare și hărți.
De această dată sârbii au luato puţin înainte, nava aflându-se déjà în funcţiune, care pe porţiunea sârbă de la Jasa Tomic până la vărsare în Dunăre,lângă Pancevo, datorită adâncimii mai mari a Timişului aceasta va circula cu turişti. Ei mai au de achiziţionat canoele în număr de 8 bucăţi şi 20 de biciclete.
În luna mai se doreşte organizarea unui Festival nautic, timp de 5 zile cu o fregată.
Prima lună din vară va fi considerată luna de start a Eco-Turismului (Eco-Timiş),
Pe râul Timiş de o parte şi de alta, pe ambele maluri dar şi vizitarea Rezervaţiei Satchinez şi a Pădurii Macedonia
https://www.youtube.com/watch?v=Y4wr5UFKG4c&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0LduC7ma4LfeYNaf2w4jom9mk3oNwOYPkkYCnGfRT9RgSTFQ0nL5nDM0k
Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului în judetul Timiș alături de partenerii săi, Asociația Miltonia Timișoara, Centrul de voluntariat și mișcarea pentru protecția naturii, Pancevo și Camera Regională de Comerț Pancevo, Serbia se află în ultima etapă de implementare a proiectului european RORS-39, Eco Timiș – un nou produs turistic, proiect care se derulează în oglindă în țara vecină și care își propune să schimbe configurația turismului de o parte și de alta a graniței cu Serbia.
Înaintea de încheierea proiectului, partenerii vor organiza regate și tururi de promovare a traseelor și activităților din proiect astfel încât ele să fie cunoscute de turiști, iar APDT Timiș va promova proiectul și prin intermediul aplicației Discover Timiș.

Jurnalist, scriitor, editor, terapeut
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
Bolnavii de cancer si plata CASS. Cum se aplica noile masuri de la 1 august 2025
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România
Adrian Țuțuianu – România și drumul spre OCDE
Problemele minerilor din Valea Jiului soluționate printr-o OUG