Published On: mar, sept. 18th, 2018

TEATRUL NAȚIONAL DE OPERĂ ȘI BALET “OLEG DANOVSKI”- Program luna septembrie

TEATRUL NAȚIONAL DE OPERĂ ȘI BALET “OLEG DANOVSKI” CONSTANȚA

STAGIUNEA MUZICALĂ   2018 – 2019    SEPTEMBRIE

După o vară plină, în care artiştii Teatrul Naţional de Operă şi Balet „Oleg Danovski“ au avut turnee peste hotare, a sosit momentul să revină pe scena constănţeană. Deschiderea stagiunii 2018-2019 a fost programată pentru data de 9 septembrie, ora 19:00, cu un spectacol plin de vervă și culoare, „My Fair Lady“, de Frederick Loewe, sub bagheta maestrului Gheorghe Stanciu.

Artiştii Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”, au mai pregătit pentru luna septembrie următoarele spectacole:

Sâmbătă, 22 septembrie, Don Pasquale de G. Donizetti,

Duminică, 23 septembrieale, Don Quijote de L. Minkus,

Vineri, 28 septembrie, Concert Medalion Dinos Constantinides,

Sâmbătă, 29 septembrie, O sole mio –  Divertisment muzical,

Duminică, 30 septembrie, Cenuşăreasa de S. Prokofiev,

Tichetele se pot procura de la agenţia de bilete din incinta instituţiei de cultură, la preţuri de: 8 lei (copii şi elevi cu carnetele de note vizate la zi), 15 lei (studenţi, pe baza carnetului de note şi pensionari, pe baza talonului de pensie), 20, 25, 30, 40 lei (în funcţie de locul ocupat în sală), după următorul program: Luni orele: 11:00-17:00, marţi – liber, miercuri, joi şi vineri: orele 11:00 – 17:00, sâmbătă – duminică: orele 18:00 – 19:00, în zilele cu spectacol

Rezervări telefonice la 0723.882.987 sau 0241.481.460 doar în timpul programului.

Agenția de bilete se află în incinta Teatrului Național de Operă și Balet ”Oleg Danovski”, intrarea dinspre parc.

 

Data Spectacol Distributia
Vineri

 7 septembrie 2018

Ora 19  Târgovişte

 

L’HEURE D’OR

Solişti 

DANIELA VLĂDESCU, ALINA MAVRODIN

MARIUS EFTIMIE

Solişti  balet

ADRIAN MIHAIU, IRINA GANEA MIHAIU, LAIMA COSTA

KANOKO SUZUKI, MIZUKI KUBOTA

BOGDAN BÎRSĂNESCU, CODRUŢA BĂLAN

MAYU TAKAHASHI, MIHAI PÂSLARU, RYAN BROWN

SAYAKA TANNO, YURIA SOETA, DEBORAH ROSNER

Duminică

 9 septembrie 2018

Ora 19  Sala Teatrului

 

Deschiderea stagiunii

2018 – 2019

 

MY FAIR LADY

Fr. Loewe

Solişti 

LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV Bucureşti

LICĂ GHERGHILESCU, CONSTANTIN ACSINTE

CRISTINA OPREAN, GABRIELA DOBRE

DORU IFTENE, ANCA BĂNICĂ, ADRIAN PÂRLEA

CONSTANTIN BOTEZATU, DAIANA GAVRILESCU

ADRIAN BĂDILĂ, OCTAVIAN MINEA,

BOGDAN OCHEŞEL, SILVIA SIMIONESCU

MARIAN IRIMIA, ROBERT SAFTA, RALUCA DARABAN

ANIŞOARA BOTEZATU, BOGDAN BÎRSĂNESCU

LUMINIŢA CRISTEA, VERONICA RĂCEALĂ

IULIAN BRATU,  ANA MARIA MLADINOVICI

ŞTEFAN LEPADATU, SILVIU VIZAN

Dirijor

 GHEORGHE STANCIU

Sâmbătă

 15 septembrie 2018

Ora 20  Târgu – Mureş

 

MY FAIR LADY

Fr. Loewe

Solişti 

LUCIA MIHALACHE, STEFAN POPOV Bucureşti

LICĂ GHERGHILESCU, CONSTANTIN ACSINTE

CRISTINA OPREAN, GABRIELA DOBRE

DORU IFTENE, ANCA BĂNICĂ, ADRIAN PÂRLEA

CONSTANTIN BOTEZATU, DAIANA GAVRILESCU

ADRIAN BĂDILĂ, OCTAVIAN MINEA,

BOGDAN OCHEŞEL, SILVIA SIMIONESCU

MARIAN IRIMIA, ROBERT SAFTA, RALUCA DARABAN

ANIŞOARA BOTEZATU, BOGDAN BÎRSĂNESCU

LUMINIŢA CRISTEA, VERONICA RĂCEALĂ

IULIAN BRATU,  ANA MARIA MLADINOVICI

ŞTEFAN LEPADATU, SILVIU VIZAN

Dirijor

 GHEORGHE STANCIU

Duminică

 16 septembrie 2018

Ora 20  Târgu – Mureş

 

 

 

TRAVIATA

G. Verdi

 

 

Solişti 

DIANA ŢUGUI Cluj, ALIN STOICA Bucureşti

IONUŢ PASCU Bucureşti, ASINETA RĂDUCAN Braşov

IONELA DUMA, MĂDĂLIN BĂLDĂU

BOGDAN OCHEŞEL, ADRIAN PÂRLEA

CONSTANTIN ACSINTE, ADRIAN BĂDILĂ

Dirijor

 GHEORGHE STANCIU

Sâmbătă

 22 septembrie 2018

Ora 19   Sala Teatrului

 

DON PASQUALE

G. Donizetti

Regia artistică  

LUCIA CICOARĂ DRĂGAN

Scenografia 

EUGENIA TĂRĂŞESCU JIANU

Solişti

OREST PÎSLARIU Bucureşti, MARIUS EFTIMIE

DORU IFTENE, SMARANDA DRĂGHICI

LAURENŢIU SEVERIN, ŞTEFAN LEPĂDATU

CEZAR GRIBINIC, DAIANA GAVRILESCU

MIHAELA TĂNASE, ADRIAN RENEA

Duminică

 23 septembrie 2018

Ora 19   Sala Teatrului

 

 

DON QUIJOTE

L. Minkus

 

Solişti

ADRIAN MIHAIU, MIZUKI KUBOTA debut

BOGDAN BÎRSANESCU, SAYAKA TANNO

 MAYURA TAKASE debut

MAYU TAKAHASHI, YURIA SOETA

 ŞTEFAN RĂUŢ, KEITO SHIMOMURA

 MIHAI PÎSLARU, GELU RÂPĂ

Vineri

 28 septembrie 2018

Ora 19  Sala Teatrului

 

 

CONCERT

Medalion

Dinos Constantinides

Dirijor

CHRISTOS KTISTAKI   Grecia

Solist

FROSO KTISTAKI   Grecia

Preludiu pentru orchestra de coarde, LRC 163a

Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră de cameră, LRC 261

Reflectii IX pentru pian solo, LRC 276

Larissa forever pentru pian şi orchestră de cameră, LRC 279

Simfonia nr.7 pentru orchestră, LRC 274

Sâmbătă

 29 septembrie 2018

Ora 19  Sala Teatrului

 

O SOLE MIO

Solişti 

DANIELA VLĂDESCU, LUCIA MIHALACHE

SMARANDA DRĂGHICI, STELA SÎRBU

SILVIA SIMIONESCU, IONELA DUMA, RALUCA DARABAN

GABRIELA DOBRE, VERONICA RĂCEALĂ

MĂDĂLIN BĂLDĂU, DORU IFTENE

LAURENŢIU SEVERIN, BOGDAN OCHEŞEL

CRISTIAN PARMAC

Duminică

 30 septembrie 2018

Ora 19   Sala Teatrului

FRUMOASA ŞI BESTIA

 P.I. Ceaikovski

Regia şi Coregrafia  HORAŢIU CHERECHEŞ

Scenografia  NATALIA KORNILOVA

Asistent coregrafie  MONICA CHERECHEŞ

Solişti

IRINA GANEA MIHAIU, ADRIAN MIHAIU

BOGDAN BÎRSĂNESCU, MIZUKI KUBOTA, RYAN BROWN

MAYU TAKAHASHI, YURIA SOETA, RENATA SOARES

IGUACEL SANCHEZ, KEITO SHIMOMURA, DAIA KASHIWABA, MIHAI PĂSLARU

           Manager                                                                                                                       

DANIELA VLĂDESCU    

 

Consultant artistic

 MIRCEA TEGZEŞIU

comments

Leave a comment

You must be Logged in to post comment.

OFICIAL MEDIA

Cursuri formare profesionala, calificare, perfectionare

OFICIAL MEDIA

SALVEAZĂ MUNȚII ROMÂNIEI

Agrement și relaxare în inima munților Bucegi

Totul despre lume, totul despre tine – cine esti, ce vrei, ce faci!

ROMANIA CULTURAL

OFICIAL MEDIA

Info Targoviste Complex

Pentru un corp sanatos

Pin It