Alb-violeţii au pus astăzi capăt seriei nefaste din campionat şi au câştigat totodată primul joc de pe teren propriu din acest sezon. Politehnica Timişoara s-a impus cu 2-0 în faţa penultimei clasate Dacia Unirea Brăila, în runda a 9-a a Ligii 2, prin golurile marcate de Cosmin Bîrnoi şi Erik Gerbi.
Cu foarte multe absenţe medicale, dar şi jucători suspendaţi pentru această etapă (Haţegan şi Benzar), echipa noastră a apelat la mai mulţi juniori născuţi în 2003 pentru completarea lotului.
Scorul a fost deschis la finalul minutului 21 de joc, când Scutaru a recuperat balonul, i-a pasat pe jos lui Bîrnoi, care a preluat în faţa careului şi a şutat plasat în dreapta lui Duţă. Cinci minute mai târziu Scutaru a fost chiar el aproape de gol, dar devierea sa cu capul a trecut pe lângă ţintă. Jocul a fost în continuare destul de fragmentat, dar la nici cinci minute de la startul părţii secunde italianul Gerbi a recuperat o minge şi a finalizat acţiunea individuală cu bară-gol în stânga portarului. În continuare nu au fost probleme la poarta lui Murariu, în schimb, până la final, acelaşi Gerbi (min. 58) şi Doru Andrei (75) au trecut pe lângă majorarea diferenţei de pe tabelă.
Politehnica a acumulat zece puncte şi se află pe locul 13 în Liga 2. Următorul joc al echipei noastre va fi peste aproximativ două săptămâni, când Politehnica revine la Slobozia, de această dată pentru partida de campionat, din etapa a X-a, cu Unirea. În următorul weekend va fi din nou pauză în Liga 2 pentru jocurile echipelor naţionale.
Politehnica Timișoara: Murariu – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Oanea – R. Lazăr, Zaluschi – Bîrnoi, Ursu, D. Andrei – Gerbi (87, S. Costea). Pe bancă: Păduraru – Moțiu, Prodan, Al. Rus, Kuhn, D. Bot, Șchiopu. Antrenor: Antonio Foale.
Dacia Unirea Brăila: Duță – Pătlăgică (72, Al. Duțu), D. Ciobanu, Stănciulescu, M. Șandru – Fl. Lungu (cpt., 72, N. Ioniță), G. Apostol (84, Voinescu), Taciuc (58, Petrache), Cocîrlă – Stănescu – G. Răducan (58, PriboI). Pe bancă: Cr. Andrei – Moroianu, Paliu. Antrenor: Florentin Petre.
ANTONIO FOALE:
„O gură mare de oxigen, da. E un rezultat pe care-l meritam şi după aspectul jocului. La ocaziile pe care le-am avut, dacă băieţii erau puţini mai concentraţi putea să fie un rezultat mai bun, dar acolo fiecare îşi alege metoda şi execuţia… Nu au existat astăzi momente mai dificile. Băieţii au fost concentraţi, şi-au dorit într-adevăr mai mult victoria. Îi felicit pe această cale că şi-au arătat valoarea, dorinţa de victorie”.
FLORENTIN PETRE:
„Toate meciurile sunt grele, etapele trecute am jucat cu primele şapte clasate ale campionatului. Am întâlnit numai adversari puternici, am crezut că astăzi într-adevăr vom întâlni un adversar mai de talia noastră, dar ne-a dat o replică foarte foarte bună. Mă refer ca şi organizare de joc, ca şi atitudine, dar un plus pentru jucătorii noştri este că şi-au schimbat atitudinea, asta ne-a încântat foarte are şi ne dă speranţe pe viitor (…) Situaţia la coada clasamentului nu e foarte foarte grea, dacă vom câştiga două-trei meciuri cu siguranţă urcăm în clasament, azi ne-au avantajat rezultatele indirecte. Aşteptam mai multe de la acest meci, dar am întâlnit un adversar omogen, cu experienţă, mai ales Mera şi Scutaru, care au jucat şi în Liga I…”
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Conformitatea vehiculelor: obținerea copiei conforme și ecusoanelor după infiintarea firmei de ridesharing (Blue, Bolt, Uber)
OFSD Dâmbovița alături de oameni. „Spiritul Crăciunului se simte cel mai bine atunci când îl împărtășești”
Deputat Carmen Holban a participat la Comitetul Executiv Național al Organizației Femeilor Social-Democrate (OFSD)