Poveştile beneficiarilor noştri speciali, cu care v-am obişnuit în ultimele luni, au în spate poveşti deosebite ale celor pe care îi numim oameni cu suflet. Ei sunt acolo pentru cei mai puţin norocoşi oricând au nevoie şi sunt dispuşi să ajute necondiţionat!
Astfel de oameni am găsit şi în cadrul Asociaţiei Hera Club. Cristina şi Moni nu au rămas indiferente la nevoile micuţilor cu măsură de protecţie sau ale micuţilor cu dizabilităţi, care se află în familiile naturale. Văzându-le zâmbetele copiilor speciali la evenimente de grup, au decis să deschidă porţile spaţiului de joacă Hera KIDS în mod gratuit, dar şi braţele prietenoase şi afectuoase, tuturor copiilor cu dizabilităţi şi celor care nu au avut norocul să crească în familia naturală. Aceştia pot petrece clipe frumoase şi, totodată, pot face terapie prin joacă în spaţiul colorat şi bine organizat, dedicat lor, de luni până vineri. Părinţii trebuie să anunţe înainte de a veni cu micuţii cu dizabilităţi, care trebuie să fie însoţiţi permanent de un adult, astfel încât să îi fie alături la fiecare reacţie.
De asemenea, copiii cu dizabilităţi şi cei cu măsură de protecţie specială au gratuitate şi la centrul de echitaţie Hippo Hippy, situat pe Dealul Domnitorilor. Regulile sunt aceleaşi: un telefon înainte şi însoţitor permanent în timpul petrecut alături de cai. Hipoterapia se numără printre cele mai eficiente metode de recuperare pentru copiii cu deficienţe locomotorii, de limbaj sau de relaţionare şi, datorită generozităţii Cristinei și a lui Bogdan Ana, proprietarul cailor, micuţii pot beneficia în mod gratuit de terapie alături de cele mai nobile animale.
Cristina, preşedintele Asociaţiei Hera Club, este mai tot timpul prezentă la centrul de echitaţie şi are grijă ca fiecare copil să se acomodeze uşor cu caii, fără să fie forţaţi în vreun fel să se apropie de animalele atât de blânde.
Moni, animator socio-educativ şi vicepreşedintele Asociaţiei Hera Club, este cea care împrumută feţele personajelor de poveste şi care îi însoţeşte pe copii în lumea basmelor. Nu se mulţumeste doar cu bucuria pe care o simt micuţii în preajma ei şi cu energia emanată de ei în spaţiul de joacă Hera KIDS, ci îşi doreşte să facă mai mult pentru micuţii cu nevoi speciale. Astfel că, s-a înscris şi la un curs ABA pentru a-i ajuta pe copiii diagnosticaţi cu tulburări din spectrul autist, dar şi pentru a-i înţelege mult mai bine.
Cele două „personaje” deosebite pe care am decis să vi le prezentăm sunt oameni cu suflet de pus la suflet! Şi-au oferit sprijinul necondiţionat cu inima deschisă şi cu zâmbete largi pe chipuri, cu vocea plină de blândeţe şi cu gândurile empatice faţă de copiii speciali şi faţă de părinţii lor atât de greu încercaţi.
Cu astfel de oameni facem echipă şi încercăm şă le facem viaţa mai frumoasă celor chinuiţi de soartă. Astfel de oameni sunt exemple demne de urmat, iar bunătatea de care dau dovadă le va fi răsplătită din plin!
Cuvintele de mulţumire nu sunt suficiente pentru a ne exprima recunoştinţa, dar bucuria copiilor, zâmbetele atât de sincere ale micuţilor noştri speciali reprezintă cea mai mare răsplată pentru cei dornici să ajute.
Vă invităm şi pe dumneavoastră alături de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Dâmboviţa şi de oamenii cu suflet care ne sunt aproape. Împreună putem face şi mai mult bine!
DIRECTOR GENERAL,
Ionela Sandu
Comunicat de presă

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
Lansarea coaliției „București – HPV Free City”
Top 5 suplimente pentru o digestie sănătoasă
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Curs Stivuitorist Avizat ISCIR în Târgoviște – Formare Profesională Certificată
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
Lege pentru diaspora: fond dedicat repatrierii românilor decedați în străinătate