Crăciun la Turn – Turnul Chindiei este pentru prima dată gazda sărbătorilor de iarnă. De Ziua Națională s-a dat startul la joacă și bucurie în incinta Curții Domnești.
A fost o seară magică în care vizitatorii s-au perindat pe la căsuțele cu bunătăți, au admirat semețul Turn al Chindiei, au ascultat trupele invitate în concert și s-au bucurat de atmosfera cu mii de luminițe, cum numai de sărbătorile iernii o poți simți.

Crăciun la Turn – Turnul Chindiei prinde viață
Trebuie menționat că la deschiderea oficială a fost prezent președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, inițiatorul acestui proiect aflat la debutul său. O manifestare care așteaptă oaspeții din zonă, din întreaga țară -și de ce nu- și de peste granițele ei.
A fost pentru prima dată când Turnul Chindiei a prins viață, a fost însuflețit de sute și sute de vizitatori. Bucuria și strălucirea din ochii copiilor s-a transmis zidurilor cetății, ruinelor Palatului Domnesc. Toată luna decembrie mini-orășelul așteaptă oaspeți mici și mari, copii și bunici, atât la patinoar cât și la căsuțele cu bunătăți.
”Crăciun la Turn” – Turnul Chindiei a debutat cu intonarea Imnului de Stat, cu aprinderea luminilor de sărbători după care au concertat trupele Distinto, Zavera Band și Diana Matei & Taraful Cleante. La eveniment au fot prezenți alături de Corneliu Ștefan și de primarul Daniel Cristian Stan, vicepreședinții Consiliului Județean, Antonel Jîjîie și Luciana Cristea, Prefectul de Dâmbovița, Claudia Gilia, deputații Carmen Holban, Ionuț Vulpescu și Marian Țachianu.
Ziua națională a României a fost între 1866-1947 ziua de 10 mai, apoi, între 1948-1989, ziua de 23 august. Prin legea nr. 10 din 31 iulie 1990, promulgată de președintele Ion Iliescu. Afost publicată în Monitorul Oficial nr. 95 din 1 august 1990, ziua de 1 decembrie a fost adoptată ca zi națională și sărbătoare publică în România. Citește și: Ziua națională a României, 1 decembrie- Semnificații istorice
Crăciun la Turn – Turnul Chindiei și 1 Decembrie sărbătorit românește
Album foto aici: Crăciun la Turn



călător pe la reviste pe la câteva edituri „…spunea mama: fluturii făceau curte florilor şi-atunci am mişcat prima dată, apoi zi de zi pântecu-i zvâcnea aşa cum ţi se zbate ochiul stâng. când m-am născut căzuse bruma. eu n-am vrut sa ucid fluturii” în rest, căţărare liberă
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România
Adrian Țuțuianu – România și drumul spre OCDE