Consiliul Județean Hunedoara a fost gazda dezbaterii regionale cu tema „Sănătatea Femeii, abordări și propuneri de politică publică”, în cadrul unui proiect derulat de Point PA&PR și susținut de Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse. Discuțiile s-au axat pe îmbunătățirea stării de sănătate a femeii și pe impactul pe care îl au afecțiunile cu care sunt diagnosticate femeile, în special cancerele, în economie, în piața muncii, dar și în relațiile sociale.
“Inițiativa pentru Sănătatea femeii” este o platformă de generare de idei pentru dezbaterea politicilor de îmbunătățire a sănătății femeii, din perspectiva impactului economic, în piața muncii, dar și cel social (familie, comunitate, aparținători minori) și sănătate (cu focusare pe patologia cancerelor la femei).
Speranţa de viaţă a doamnelor este de 82,9 ani în România, însă speranţa de viaţă sănătoasă este de doar 60,5 ani. Numărul cazurilor de cancer al sânului la femei a crescut în România în perioada 2013-2020, prevalența fiind de la 549,7 la mia de femei în 2013, la 742,6 la mia de femei, în 2020. S-au înregistrat cu 16.770 mai multe cazuri în 2020 decât în 2013.
Rata de supraviețuire la cancer în România este de 73% pentru cancerul de sân, față de 82% față de UE și de 63%, în cazul cancerului de col uterin, față de 65% cât se înregistrează în UE.
Mare problemă în România, în privința cancerului de col uterin sau a celui de sân este sub diagnosticarea, dar și slaba vaccinare împotriva HPV. Avem de 4 ori mai multe cancere de col uterin în România față de UE. Anual 1.500 de femei mor de cancer de col uterin și 3.478 de cancer de sân, adică 30,7 la un milion de femei.
Interesul pentru această temă a fost unul ridicat invitației lansate de organizatori au răspuns ministrul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, Natalia Elena Intotero, reprezentanții în teritoriu ai ministerelor și instituțiilor angrenate în derularea și îmbunătățirea politicilor publice de sănătate, precum și invitați din zona mediului de afaceri, medici, profesori, mass-media și experți independenți.
În cuvântul de bun-venit, președintele Consiliului Județean Hunedoara, Laurențiu Nistor, a subliniat importanța investițiilor în modernizarea și extinderea infrastructurii sanitare pe care Consiliul Județean Hunedoara o are în administrare, alături de campaniile de informare și prevenție, care au un rol determinant în ameliorarea stării de sănătate a populației.
„În contextul în care vorbim despre o creștere alarmantă a numărului de afecțiuni în rândul femeilor, în special a cancerelor, intenția noastră este aceea de a oferi acces la un spectru cât mai larg de investigații și tratamente, dar și de a susține și dezvolta partea de prevenție. Dincolo de tragediile personale pe care le provoacă, cancerele au un efect important la nivel socio-profesional, dar și un impact economic serios asupra femeilor și a familiilor lor. Tocmai de aceea, consider că politicile publice din domeniu și campaniile de prevenție au un rol esențial în conștientizarea și prevenirea bolilor din sfera oncologică”, a transmis președintele Consiliului Județean Hunedoara, Laurențiu Nistor.
Discuțiile au adus în prim-plan dificultățile financiare cu care se confruntă femeile diagnosticate cu cancer, impactul asupra carierei profesionale și a vieții de familie, consecințele socio-economice ale acestei afecțiuni, precum și soluțiile și resursele pentru sprijinirea acestora.
Participanții au adus în discuție necesitatea prevenției prin educație și vaccinarea anti HPV atât la publicul feminin, cât și la cel masculin, mai ales băieți și tineri, fiindcă în materie de cancer de col uterin prevenția se face și cu ajutorul populației masculine. S-a dezbătut necesitatea screening-ului pentru depistarea din tip a cancerelor mamare sau de col uterin, pentru osteoporoză sau pentru bolile cu transmitere sexuală, în general, pentru bolile care afectează îndeosebi populația feminină a țării.
În România trebuie trebuie initiate campanii de prevenție la nivel național, iar specialiștii din zonă, să fie implicați în demersuri de formare continuă, iar lipsa accesului la investigații medicale să fie suplinită prin caravane mobile de vaccinare și screening.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
Un bărbat și două femei din Târgoviște, cercetați pentru punerea în circulație de bancnote falsificate, înșelăciune și tentativă la înșelăciune
Banii cash sunt esențiali în situații de criză, spune Banca Centrală Europeană
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
Transparența nu mai este opțională, ci o regulă obligatorie
Beneficiile saunei uscate în confortul căminului tău
Lista aditivilor alimentari recunoscuți ca fiind toxici și interziși în anumite țări
Bunicile noastre și relația cu mâncarea. Cum revenim la esențele simple ale vieții
Cum se pot elimina în mod natural plumbul, mercurul, cadmiul și arsenicul
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
6 ateliere pentru copii la Complexul Naţional Muzeal Curtea Domnească Târgovişte
Universitatea „Valahia” are o nouă bază sportivă: investiție de aproape 9 milioane de lei
Cybersecurity, masteratul cu cea mai mare concurență de la Facultatea de Automatică și Calculatoare a UPT