De Ziua Europei, reprezentanții MIPE și a altor instituții și ong-uri, au organizat împreună cu cei de la EUROPE DIRECT București unui eveniment deosebit la Casa Filipescu – Cesianu.
”Standul nostru a fost plin de energie și creativitate, grație participării numeroșilor tineri din diverse licee ale Bucureștiului! Scopul nostru a fost dublu: să promovăm conceptul de Tranziție Justă și să generăm idei creative pentru cum va arăta, în viitor, Valea Jiului – o zonă cu o istorie industrială bogată, dar cu un viitor verde, cu sprijinul fondurilor europene” au transmis organizatorii.

Microregiunea Valea Jiului se distinge drept una dintre cele mai suferinde regiuni din România prin prisma acutelor probleme izvorâte din impactul negativ al disponibilizărilor în urma închiderii minelor începând din anul 1995, care au generat șomaj ridicat, dislocarea tinerilor și adulților, sărăcie și excluziune. PTJ răspunde acestor provocări prin prioritizarea zonelor defavorizate de la nivelul județelor, identificate la nivel de UAT, prin realizarea de investiții teritoriale integrate.
PTJ va finanţa, de asemenea, măsuri pentru ocuparea locurilor de muncă în economiile afectate de tranziție și accesul la programe de calificare / recalificare, perfecționare și specializare de calitate în special pentru forța de muncă angajată în prezent în sectoarele în declin sau în transformare, cu perspective de a putea fi integrată în alte activități economice. Aceste măsuri vor fi dublate de servicii de asistență și măsuri de incluziune activă pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, etc.

Tranziția la neutralitatea climatică este favorizată în egală măsură și de investiții care îmbunătățesc calitatea vieții și combat sărăcia energetică prin contribuția la atragerea și păstrarea unei forțe de muncă tinere.
În ceea ce privește sărăcia energetică, aceasta este o problemă în toate județele, dar este deosebit de acută în Hunedoara (70% din populație pe timpul iernii).
Pentru a răspunde acestei deficiențe, PTJ va sprijini instalarea de panouri fotovoltaice/ foto-termice la nivel de gospodărie, ca etapă în vederea creării comunităților de energie, cu respectarea principiului eficiența energetică pe primul loc. De asemenea, extinderea transportului verde local este esențială pentru a scoate din izolare și stagnare economică zone defavorizate sau microregiuni mai greu accesibile.

”Împreună, am explorat modalități inovatoare de a revitaliza această regiune, de la proiecte eco-friendly la inițiative sociale și culturale. Este inspirant să vedem cum tinerii sunt gata să contribuie la construirea unui viitor mai bun pentru comunitățile noastre!

Ziua Europei ne amintește că suntem parte a unei comunități mai mari și că, prin colaborare și creativitate, putem face schimbări pozitive și durabile în jurul nostrum” au conchis organizatorii.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026