Universitatea „Valahia” din Târgoviște a avut onoarea de a primi ieri, 20 septembrie 2024, vizita Excelenței Sale, Domnul KATAE Takashi, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Japoniei în România.
Ambasadorul a fost întâmpinat de Rectorul universității, conf. univ. dr. ing. Ioan Corneliu SĂLIȘTEANU și Președintele Senatului universitar, conf. univ. dr. Claudia GILIA. Vizita a fost prilejuită de participarea la cea de-a XXIII-a ediție a Colocviului Internațional „LATINITATE, ROMANITATE, ROMÂNITATE”, manifestare ce se desfășoară în perioada 20-22 septembrie 2024.

Evenimentul este organizat de Universitatea „Valahia” din Târgoviște, Primăria Municipiului Târgoviște, Consiliul Județean Dâmbovița, Centrul Județean de Cultură Dâmbovița, Institutul „George Călinescu” al Academiei Române, Muzeul Național al Literaturii Române, Université Libre de Bruxelles, în parteneriat cu Kobe City University of Foreign Studies, Japonia, Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, Centrul Cultural Japonez al UBB, Université Pédagogique de Kananga, RDC, Societatea Profesională Notarială „Acta Legalia” Târgoviște, Camera Notarilor Publici Prahova, Teatrul Municipal „Tony Bulandra” Târgoviște, Asociația Culturală DICE.
Discuțiile ce au avut loc în cadrul colocviului au fost moderate de prof. univ. dr. emerit Petre Gheorghe BÂRLEA, care a vorbit despre influențele culturale dintre spațiul românesc și cel latin, evidențiind rolul acestora în conturarea identității naționale și în consolidarea legăturilor lingvistice. Sub denumirea generică „Contacte cultural-lingvistice. Perspective diacronice și sincronice”, prelegerile au atras interesul participanților, reprezentați de cadre didactice universitare, studenți, masteranzi și doctoranzi.

Colocviul a reunit reprezentanți de seamă ai culturii, care au dezbătut aspecte fundamentale privind influențele reciproce dintre diferitele limbi latine și cultura română. S-au evidențiat, de asemenea, noile perspective în cercetările lingvistice și istorice legate de romanitate și românitate, oferind un cadru prielnic pentru schimburi academice și profesionale.
Un moment special a fost lansarea de carte a doamnei conf. univ. dr. Emanuela ILIE, intitulată „Un dicționar al exilului feminin românesc”, o nouă lucrare de referință în domeniul studiilor culturale și istorice.
Vizita Excelenței Sale, Domnul KATAE Takashi, a adus o valoare în plus la desfășurarea evenimentului și a creat premisele dezvoltării unor noi acorduri de colaborare de lungă durată în domeniul educației și cercetării.
Universitatea „Valahia” din Târgoviște este printre puținele universități din România care are un parteneriat științific, didactic și cultural cu o instituție de învățământ superior din Japonia – Kobe City University of Foreign Studies, implicată și în organizarea manifestării științifice care a debutat astăzi.
Comunicat de presă

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului