Duminică, 24 iulie 2016, un grup de 15 montaniarzi dâmbovițeni grupați în jurul Asociației Chindia Jurasic Park și ai Asociației Ecologice Floare de Colț a ajuns la poalele Bucegilor pentru a parcurge un traseu nemarcat, celebra Vale Albă, care desparte culmea Caraimanului de culmea Coștilei.
Gruparea s-a făcut, ca de obicei, la Fieni la Șipot, iar deplasarea s-a efectuat cu maşini proprii până la Căminul Alpin din Bușteni (altitudine 925 m). După ajustarea echipamentului, s-a plecat în șir indian pe poteca marcată cu “triunghi roșu” care face legătura între Căminul Alpin și Pichetul Roșu, cu trecere prin Poiana Coștilei. După aproximativ 30 de minute s-a intrat pe un vechi marcaj (“triunghi galben”) ce merge atât spre Refugiul Coștila, cât și spre fostul Refugiu din Valea Albă. Se urcă susținut un pinten împădurit, apoi se ajunge, după aproximativ 90 de minute, în celebra poiană “La Verdeață” (aproximativ 1400 m, altitudine), loc de amplasare, de către alpiniști, a corturilor, cu riscul, cunoscut şi asumat, de a fi vizitați noaptea de un urs “gunoier” care vine prin zonă să se aprovizioneze.

Aici începe ascensiunea propriu-zisă a văii urcând, din piatră-n piatră, pe valea erodată, de-a lungul vremii, de ghețari și de bolovanii dislocați de ei. Vremea este frumoasă, însorită, iar sus pe creastă se plimbă nori albi, de vreme bună. Pe vale mai urcă și alte grupuri şi la prima oră este relativ forfotă. Pentru siguranța fiecăruia dintre noi, ne punem căștile de protecție și de împărțim pe grupe, pentru a ne putea ajuta în zonele mai grele și a nu fi expuși în cazul dislocărilor de pietre.
O porțiune mai grea este în dreptul unui ghețar, lung de circa 100 de metri, dar, cu asigurare, se trece cu brio și acest mic obstacol. Urmează o nouă porțiune de vale aridă, apoi se ajunge la “Săritoarea Cârnului”, o uriașă stâncă ce blochează accesul normal pe vale. Se găsesc însă soluții sigure de depășie și a acesteia, iar după aproximativ 6 ore de ascensiune, de escaladă tehnică, putem spune, se ajunge la Brâul Văii Albe (aproximativ 2100 m, altitudine). Aici se face regruparea și se decide varianta de întoarcere: pe “Brâul Mare al Coștilei”, cu coborâre pe Brâna Aeriană (mai scurt, dar mai tehnic) sau pe Brâul Văii Albe – Șaua Caraimanului (Crucea Caraimanului) – Brâna Caraimanului – Valea Jepilor. Se optează pentru a doua variantă, la fel de frumoasă ca și prima, dar mai oportună pentru forțele unor oameni care urcaseră deja peste 1300 m diferență de nivel în 6-7 ore de ascensiune.
Imaginile anexate vă prezintă oameni, peisaje, flori, animale (o singură capră neagră văzută în apropierea cabanei Caraiman) și vor să vă incite să participați cu noi la astfel de ture (sau la altele mai ușoare) pentru cunoașterea munților Bucegi.
În acest week-end, când majoritatea oamenilor au urcat în zona Padina pentru a participa la Padina Fest, noi continuăm să căutăm liniștea naturii.
Duminica aceasta vom reveni în Bucegi, pe Valea Vânturișului, nume pe care îl ia Valea Dorului, după ce trece prin canionul îngust, dintre Colții lui Barbeș – Vârful cu Dor (stânga) și culmea prelungă a muntelui Vânturiș (dreapta). Traseul pornește de la Podul Izvor (aflat pe drumul Păduchiosul-Sinaia), urmează, o bună parte, conducta de aducțiune a apei potabile în orașul Sinaia, apoi intră pe firul văii pe care o parcurge fie direct pe vale, fie pe poteci laterale, în funcție de nivelul apei. Se încearcă ieșirea în Valea Dorului, pe lângă un cunoscut aven din zonă, Avenul Vânturiş.
Întâlnirea la Fieni, la ora 7:30, la Șipot. Se preconizează tot un grup de 10 – 12 persoane, amatori de drumeție montană din județul Dâmbovița.
Vă așteptăm!
Nicolae POSTA,
Președinte Chindia Jurasic Park


EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Servicii dermatologie Pitesti – abordare medicala moderna pentru sanatatea pielii
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
În „Anul Iancu de Hunedoara”, imaginea marelui erou domină centrul oraşului
Oamenii de știință regândesc modul în care interacționează vulcanii și faliile Pământului