Senatorul Adrian Țuțuianu a adus astăzi în atenția publicului faptul că PRO România a depus la Parlament „un proiect de lege privind modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 a Codului fiscal”.
Președintele PRO România Dâmbovița a postat mesajul pe pagina sa oficială de Facebook. Mai jos se află textul integral:
„PENTRU FIRMELE ROMÂNEȘTI ȘI ANGAJAȚII ACESTORA
În baza decretului privind instituirea stării de urgență, Guvevrnul are obligația să ia măsuri urgente pentru sprijinirea mediului de afaceri românesc, în special a întreprinderilor mici și mijlocii (marea majoritate cu capital autohton). Se întrevede o criză economică de durată, cu efecte dure asupra locurilor de muncă, veniturilor cetățenilor etc.
În acest sens, PRO ROMÂNIA a depus la Parlament un proiect de lege privind modificarea și completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal. Ce prevede propunerea noastră, în esență:
Amânarea până la 25 iulie 2020 (sau până la o dată ulterioară, stabilită prin hotărâre de guvern) a termenelor de plată pentru:
- impozitul pe profit aferent anului fiscal 2019 și pentru trimestrul I al anului 2020
- impozitul pe veniturile microîntreprinderilor aferent trimestrului I 2020
- impozitul pe veniturile din salarii realizate în perioada februarie-aprilie 2020
- contribuția de asigurări sociale aferente veniturilor din salarii realizate în perioada februarie-aprilie 2020
- contribuția de asigurări sociale de sănătate aferente veniturilor din salarii realizate în perioada februarie-aprilie 2020
- contribuția asigurătorie pentru muncă aferentă veniturilor din salarii realizate în perioada februarie -aprilie 2020
- taxa pe valoarea adăugată datorată pentru perioada februarie -aprilie 2020
Termenul de plată al impozitului pe clădiri datorat de anumite persoane juridice este prelungit până la 31 iulie 2020, respectiv 25 ianuarie 2021 sau până la o dată ulteioară, stabilită prin hotărâre de guvern.
Măsurile de mai sus privesc persoanele juridice românești, microîntreprinderile care desfășoară activități de comerț cu amănuntul, transporturi rutiere de mărfuri și călători, hoteluri, restauranre, agenții turistice și tour-operatori, activități de creație artistică, sportive, fitness etc.
Pentru detalii complete: https://www.facebook.com/notes/pro-rom%C3%A2nia/lege-privind-modificarea-%C8%99i-completarea-legii-nr-2272015-privind-codul-fiscal-pr/3396695410345837/
ACUM, nu mâine, nu poimâine, trebuie să adoptăm aceste măsuri / ACUM trebuie să arătăm că suntem #ProRomânia”.
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
„Atmosfera sfârșitului unei domnii”: Gheorghe Piperea asupra moțiunii de cenzură împotriva lui von der Leyen
Furtună devastatoare în Sinaia: Vântul a smuls acoperișuri, a doborât copaci și a blocat traficul
Partidul AUR a fost amendat cu 25.000 de euro pentru nerespectarea datelor cu caracter personal
Un ciclon mediteranean ar putea lovi România și Bulgaria dupa data de 9 iulie
Sinteza zilei. Cele mai importante evenimente naționale și internaționale, 3 iulie 2025
Feribot scufundat în Bali, Indonezia. La bord se aflau 65 de persoane, 6 oameni au murit
SPIRITUALITATE
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Sfaturi de viață de la Dr. Ioan Boilă: „Omul nu e doar un trup bolnav, ci un suflet care suferă”
Cum poți purifica energiile din locuința ta pas cu pas?
Proverbe japoneze. Fără oameni simpli, nu există oameni mari
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Cum influențează stresul sănătatea mintală și fizică?
De ce scade producția de colagen odată cu înaintarea în vârstă și cum poți contracara acest proces
Cum te poate ajuta masajul feței și al gâtului în prevenirea bolilor neurodegenerative precum Alzheimer
Tratamente complementare și remedii naturale în sprijinul celor care luptă cu cancerul
Ziua Internaţională de Luptă Împotriva Abuzului şi Traficului Ilicit de Droguri
”O spun clar și ferm: toleranță zero pentru fraudarea concediilor medicale!”
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
“Fermierii au dreptul să fie parteneri egali, nu să fie simpli executanți ai unor directive europene!”
Sadova Veche devine gazda unei experiențe gastronomice autentice, cu un producător susținut de „Produs în Banat”
Tentativă de fraudă online în numele Societății de Transport Public Timișoara