Astăzi a avut loc ceremonia de constituire a Consiliului Local Municipal Târgoviște, în cadrul căreia, consilierii locali și primarul municipiului Târgoviște au depus jurământul de credință.
”Jur să respect Constituția și legile țării și să fac, cu bună-credință, tot ceea ce stă în puterile și priceperea mea pentru binele locuitorilor municipiului Târgoviște. Așa să îmi ajute Dumnezeu!„
Sub această declarație solemnă și plină de însemnătate, 19 din cei 21 de consilieri locali municipali, au promis celor care i-au învestit cu încredere, că se vor dedica celei mai nobile cauze, aceea de a fi în slujba binelui. Cu siguranță pentru a nu rămâne doar o mărturie de credință, aleșii locali se vor strădui să ne demonstreze că sunt demni de aceste cuvinte în care l-au alăturat pe Dumnezeu.
La rândul său, primarul Daniel Cristian Stan, a transmis că se simte și mai responsabil odată cu reînvestirea sa în funcție, convins fiind, că lucrurile bune deja începute pentru municipiul Târgoviște trebuie să continue.
”Le mulțumesc târgoviștenilor pentru încrederea pe care ne-au acordat-o și am convingerea că ne vom ridica cu toții la înălțimea așteptărilor. Sunt absolut convins că am lăsat deoparte tot ceea ce ne-a despărțit în timpul campaniei electorale și împreună vom reuși să oferim târgoviștenilor răspunsuri administrative la problemele pe care le au. Este pentru toți un moment de mare bucurie, dar în același timp și un moment de mare responsabilitate. Indiferent că discutăm de funcția de primar, de viceprimar sau de consilier local, reprezentăm vechea Cetate de Scaun a Valahiei și doar pentru acest motiv, misiunea noastră este una extrem de importantă. Va fi un mandat încununat de succes și împreună, cu bună credință, vom lucra exclusiv în interesul comunității târgoviștene, care așteaptă foarte mult de la noi. Cred că am și reușit să ridicăm ștacheta foarte sus. Le mulțumesc și foștilor noștri colegi din Consiliul Local pentru activitatea desfășurată. A fost un mandat fără probleme deosebite din punct de vedere administrativ și un mandat în care am reușit cu toții să dezbrăcăm haina politică și să purtăm haina administrativă, cea a interesului cetățeanului”, a declarat Daniel Cristian Stan.
Și președintele nou ales al Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, (președinte PSD Dâmbovița) a transmis un mesaj de susținere și colaborare permanentă cu aleșii locali:
”Mulțumesc fostului Consiliu Local al Municipiului Târgoviște pentru toate proiectele aprobate, desigur, în jurul primarului Daniel Cristian Stan care și-a dovedit capacitatea de dezvoltare a municipiului Târgoviște, nu numai în județul Dâmbovița, dar este apreciat și la nivel național. Este un moment festiv, dar în același timp de responsabilitate pentru cei care au depus jurământul. Vă urez sănătate, succes în tot ce veți face de acum înainte, și să aprobați proiecte majore pentru Târgoviște. Vă asigur că vă sunt alături pentru dezvoltarea comunității noastre.”
Noul Consiliu Local Municipal Târgoviște este format din:
- Rădulescu Cătălin – PSD
- Ilie Monica Cezarina – PSD
- Erich Agnes Terezia – PSD
- Istrate Gabriela – PSD
- Tudora Andrei-Eduard – PSD
- Gheorghe Ana Maria – PSD
- Răducanu Tudorică – PSD
- Sălișteanu Ioan Corneliu – PSD
- Boboacă Mihăescu Doina Nicoleta – PSD
- Cozma Constantin – PSD
- Cotinescu Ilie Aurelian – PNL
- Bercu Adrian Gheorghe – PNL
- Ștefan Loredana Mariana – PNL
- Tică Dan Alexandru – PNL
- Ilie Virgiliu – PNL
- Calomfirescu Marius – Alianța USR PLUS
- Mărgărit Dan Iulian – Alianța USR PLUS
- Bozieru Cosmin Petruț – PRO România
- Șăulean David – PMP
- Cei doi consilieri locali ai PSD, Alexandru Bugyi și Ioan Cucui, vor depune jurământul la următoarea ședință de Consiliu local.
- La eveniment au fost prezenți și vicepreședintele Senatului, senatorul Titus Corlățean, senatorul Ionuț Vulpescu, deputat Carmen Holban și vicar eparhial Ionuț Ghibanu.

”Oamenii ar vrea ca binele să li se întâmple, să li se ofere de-a gata, fără ca ei sa facă ceva pentru el. Ori așa ceva nu se poate! Nimic nu se face fără noi, fără participarea noastră. Starea de bine apare abia după ce am experimentat starea de rău. Abia după ce am văzut ce nu ne place, ce ne doare, ce ne face să suferim, abia atunci înțelegem că nu mai vrem și începem să ne căutam binele. Insă binele îl găsim doar în legatura noastră cu creatorul, cu Dumnezeu.” http://oficialmedia.com/de-ce-au-oamenii-nevoie-de-repere/
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
Trump se teme de scurgerea de informatii – spioni la nivel inalt
Șapte lucruri pe care nu le știi despre păstrarea unui război – Visul afaceriștilor
Reacțiile oficialilor ruși la posibila furnizare de rachete Tomahawk Ucrainei – o linie roșie traversată?
Trump autorizează lovituri cu rază lungă de acțiune împotriva Rusiei – o schimbare în strategia SUA față de Ucraina
SPIRITUALITATE
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
CAMPANIA ”VIAȚĂ PENTRU MAREA FAMILIE DE PACIENȚI” ȘI STILUL DE VIAȚĂ SĂNĂTOS
Tema acestui an este : Sănătatea mintală în situații de urgență umanitară
Lansarea coaliției „București – HPV Free City”
Top 5 suplimente pentru o digestie sănătoasă
Sfecla roșie – aliatul tău pentru o circulație sangvină sănătoasă
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Aurelian Cotinescu – Computer tomograf (CT) și RMN în cadrul Spitalului Orășenesc Găești
Lege pentru diaspora: fond dedicat repatrierii românilor decedați în străinătate
Consiliul Local Municipal Târgoviște – Ședință extraordinară în data de 13.10.2025