În baza unui protocol încheiat între Consiliul Județean (CJ) Hunedoara prin Direcția Generală de Administrare Monumente și Promovare Turistică (DGAMPT) a Județului Hunedoara și Asociația Salvital, începând de sâmbătă, 15 mai, în fiecare weekend, la Sarmizegetusa Regia va funcționa un punct de prim ajutor.
Prin protocolul semnat vineri de către administratorul public al județului Hunedoara, Costel Avram, președintele Asociației Salvital, Petru Mărginean, și directorul general al DGAMPT Hunedoara, Radu Barb, se stabilește prezența echipajului de prim ajutor la situl arheologic pe durata programului de vizitare, reducându-se astfel timpul de răspuns printr-o intervenție imediată în cazul apariției unor accidente și/sau situații critice va fi redus semnificativ.

Autospeciala care va fi prezentă la Sarmizegetusa Regia este dotată cu echipamente de prim-autor, echipamente de stingere a incendiilor și echipamente de descarcerare.
Concomitent, Asociația Salvital Hunedoara va continua derularea proiectului de telemedicină și teleconsultații, vineri, 21 mai, în localitățile Vulcan și Uricani.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
OFSD Dâmbovița alături de oameni. „Spiritul Crăciunului se simte cel mai bine atunci când îl împărtășești”
Deputat Carmen Holban a participat la Comitetul Executiv Național al Organizației Femeilor Social-Democrate (OFSD)
Bucuria colindelor a ajuns astăzi la Inspectoratul Teritorial de Muncă Dâmbovița