Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest, în colaborare cu EIT Urban Mobility, inițiativă a Institutului European de Inovare și Tehnologie, lansează un program inovator pentru stimularea mobilității urbane sustenabile în regiunea de Vest a României.
Parteneriatul își propune să sprijine crearea și dezvoltarea de start-up-uri în Regiunea Vest, astfel încât să contribuie la creșterea economică și capacitatea de inovare a regiunii. Domeniile prioritare includ gestionarea transportului public, siguranța rutieră, planificarea mobilității, logistica urbană, soluțiile bazate pe date de mobilitate, designul spațiilor urbane etc. Inițiativa urmărește, de asemenea, alinierea la Obiectivele de Dezvoltare Durabilă (SDGs) și promovarea diversității și incluziunii în antreprenoriat.
Programul va fi împărțit în două etape distincte. Prima etapă, coordonată de EIT Urban Mobility, își propune să activeze ecosistemul de inovare și va urma două direcții:
– Sprijinirea ideilor inovatoare pentru a înființa noi startup-uri în Regiunea Vest;
– Facilitarea extinderii operațiunilor pentru startup-urile deja existente, prin deschiderea de filiale locale în Regiunea Vest.
Pentru această etapă, primul pas în reprezintă selecția un administrator de fond, pentru care s-a lansat un apel public în această lună. Câștigătorul va oferi participanților selectați ulterior mentorat, sprijin pentru dezvoltarea tehnologică, optimizarea modelelor de afaceri și alte servicii de accelerare. Bugetul pus la dispoziția administratorului va fi de 400.000 de euro. Prima etapă se va încheia cu un eveniment Demo Day, unde start-up-urile selectate își vor prezenta soluțiile. Cele mai bune proiecte vor trece în etapa următoare, programată pentru 2026.
În cadrul celei de-a doua etape, Agenția pentru Dezvoltare Regională Vest va conecta start-up-urile selectate cu orașele și companiile din Regiunea Vest și va oferi granturi finanțate prin Programul Regional Vest, în valoare totală de minimum 400.000 de euro, pentru ca soluțiile propuse să poată fi implementate, astfel încât locuitorii regiunii să beneficieze în mod direct de ele.
Programul vizează astfel consolidarea ecosistemului de inovare local și generarea de oportunități economice prin trei direcții principale:
– Sprijinirea start-up-urilor;
– Implementarea de soluții de mobilitate urbană sustenabilă;
– Promovarea colaborării între administrațiile locale, instituțiile de cercetare și mediul de afaceri.
„Prin inițiativa comună cu EIT Urban Mobility, facem un pas important spre consolidarea unui ecosistem urban inteligent și sustenabil în Regiunea Vest. Acest program inovator, care combină sprijinul financiar și expertiza tehnologică, aduce o oportunitate reală pentru startup-urile și echipele din domeniul mobilității urbane de a-și dezvolta proiectele și a crea soluții relevante pentru orașele noastre. În plus, implicarea noastră directă în a doua etapă a programului, ce va include testarea soluțiilor în medii reale, subliniază angajamentul nostru de a implementa proiecte cu impact concret asupra calității vieții urbane.
Ne bucurăm să fim o parte activă din acest demers și suntem încrezători că acest program, complementar cu celelalte investiții pe care le realizăm prin Prioritatea 1 a Programului Regional Vest, va genera soluții inovatoare care vor modela orașele viitorului în mod sustenabil”, a declarat Sorin Maxim, directorul general al ADR Vest.
Apelul public pentru găsirea unui administrator de fond este deschis până în 17 martie. Până atunci, în 13 februarie, EIT Urban Mobility va organiza un webinar în care vor fi explicate datele apelului și modalitățile de aplicare. Mai multe informații despre apel pot fi consultate aici sau trimițând un mail la ris@eiturbanmobility.eu .
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cum obțin instituțiile bani de la populație. Marketing pentru fericire
Analistul Adrian Negrescu: „Tot mai mulți oameni vor fi nevoiți să renunțe la locuințele lor”
Taxa pe proprietate poate fi considerată ABUZIVĂ? Ce răspunde avocatul Minoi Marian
Nu este reforma, este expropriere fiscală mascată!
Piperea pregătește procese colective contra noilor taxe pe proprietate. Există riscul ca noile taxe să devină ireversibile
Rotary Club Târgoviște: Magia Crăciunului – bucuria de a dărui
SPIRITUALITATE
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
În atenția pacienților
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
E timpul să arătăm solidaritate pentru un copil care are dreptul la viață!
Uleiul de morcov — soare lichid pentru piele și suflet
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Noi detalii despre Școala „Grigore Alexandrescu” din municipiul Târgoviște
CONSILIUL CONCURENȚEI A SANCȚIONAT 8 COMPANII CU 163,71 MILIOANE LEI
”Construirea unei comunități multigeneraționale prin educația în domeniul mass-mediei”