BABEL FAST 2022 – Află programul Festivalului Artelor Spectacolului de la Târgoviște, ediția a X-a

BABEL FAST 2022 – Program evenimente

VINERI, 10 iunie

17:00 Cinematograf IndependențaThe Third Reich, regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

18:00 Cinematograf Independența, Deschiderea oficială a Babel X

19:30 Cinematograf IndependențaThe Third Reich, regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

21:00 Curtea DomneascăOoups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Belgia; 55 min.

22:00 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony BulandraParada Babel1h

SÂMBĂTĂ, 11 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Studio a TTBWorkshop de body percussion & beat-boxingJordi L. Vidal Company, Belgia; 3h

17:00 și 19:30 Cinematograf IndependențaThe Third Reich, regia: Romeo Castellucci, Societas Raffaelo Sanzio, Cesena, Italia; 50 min.

18:00 Foaier TTB, Vernisaj al Salonului de Artă Babel cu artist plastic – pictor Carmen Olteanu și artist plastic – maestru sticlar Ion Tămâian

19:00 Sala Mare a TTBEvita – Tango, un spectacol de Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 2h (fără pauză)

20:30 Cinematograf IndependențaTheatron (un documentar despre Romeo Castellucci), regia: Giulio Boato; 55 min.

22:00 Piața Mihai ViteazulBarbarossa Samba Group, România; 45 min.

Citește și:

Mc Ranin: „Festivalul Babel se deschide cu producția marelui regizor Romeo Castelucci”

Festivalul BABEL 2022 – Ediție aniversară și un nou început

Sute de vizitatori din 14 țări se vor afla la Târgoviște. BABEL FAST 2022

DUMINICĂ, 12 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00 Foaier TTB, Florica Ichim și istoria unui proiect cultural unic – revista Teatrul azi, comemorare și lansare de carte susținute de Ioana Anghel și Irina Zlotea

18:00 Sala Studio a TTB, Beckett, Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca;

19:00 Cinematograf Independența, Lumea e bine făcută – Partea a 2-a Europa, regia: Tudor Chirilă, film documentar de lung-metraj;

20:00 Sala Mare a TTB, San Chak: Life and Love story of Sin Chae HO, regia: Sunduck Han, Professional Theatre Company „Sae Buyk”, Coreea de Sud; 1h 30 min.

20:00 Curtea DomneascăOoups!, mișcarea scenică: Jordi L. Vidal, Jordi L. Vidal Company, Belgia; 55 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulIncomica, Eccentrici Dadarò, Italia; 50 min.

LUNI, 13 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00 Foaier TTBPost-pandemic theatre, prelegere susținută de JeungWoo Son, profesor la Universitatea Kyonggi din Seul, Președinte al Korean Theatre Association, Coreea de Sud; 1h 30min.

18:00 Sala Studio a TTBKASSANDRA, regia: Despoina Sarafeidou, Evangelia Andritsanou, 1+1=1 Theatre Company, Grecia; 1h

19:30 Sala Mare a TTB, Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h 45 min.

MARȚI, 14 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

18:00 Sala Studio a TTB, #nuEu, regia: Casandra Topologeanu, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h

19:30 Piața Mihai Viteazul, Made of stone, Scena Kalejdoskop, Polonia; 45 min.

20:30 Sala Mare a TTBCasa, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Național Satiricus, Chișinău, Republica Moldova; 2h (fără pauză)

MIERCURI, 15 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

17:00 Sala Studio a TTBFall again, fly better, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h

18:00 Sala Mare a TTBDon Juan, regia: Mc Ranin, Teatrul de Vest Reșița, România; 1h 40 min. (fără pauză)

20:30 Curtea DomneascăT&S Duel, regia: Sadouki Abdessamed, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;

21:30 Piața Mihai ViteazulCharcoal Burners, Scena Kalejdoskop, Polonia; 45 min.

JOI, 16 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

18:00 Sala Mare a TTBDarwinregia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 1h 15 min.

19:00 Piața Mihai ViteazulGlossolalia, regia colectivă studenți și profesorii Ashling Findlay-Carroll și Scott Johnston, Performing Arts Studio Scotland (PASS) at Edinburgh College, Scoția; 45 min.

20:00 Casa SindicatelorMoartea lui Ipu, Teatrul Dramatic „I.D. Sîrbu” Petroșani, România; 2h 20 min. (fără pauză)

VINERI, 17 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

14:00 Sala Oglinzilor, Identitatea structurii artistice și rezolvarea blocajelor profesionale, atelier de actorie susținut de conf.univ.dr. Paul Chiribuță

17:00 Sala Studio a TTBIs God a Taoist?, regia: Vidyanidhee Vanarase (Prasad), IAPAR, India; 45 min.

18:00 Sala Mare a TTB, HeimatLostregia: Serkan Salihoğlu, Çaglar Yiğitoğulları ProjectGermania, Turcia; 55 min.

19:30 Casa Sindicatelor, The Lament of the Queen, regia: Kuandyk Kasymov, Raimbek Seitmetov Turkestan Music and Drama Theater, Kazahstan1h 15 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulEurydice, regia: Paweł Szkotak, Biuro Podróży, Polonia; 1h

SÂMBĂTĂ, 18 iunie

11:00 Foaier TTB, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

18:00 Sala Mare a TTBAntigone, regia: Okbaoui Cheikh, Knight of Stage Association, Adrar Algeria;

20:30 Sala Studio a TTBStarting Points – Adventures in Devising Theatre, Scott Johnston

21:00 Casa SindicatelorRomeo și Julieta, regia: Hugo Wolff, Compania de Teatru Dans Microbis, Sibiu; 1h

DUMINICĂ, 19 iunie

11:00 Foaier TTBÎntâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Sala Studio a TTB, Doamna Escobar, un spectacol de și cu Ana Maria Carablais, Teatrul Tony Bulandra Târgoviște, România; 1h

18:30 Casa SindicatelorRichard III, regia: Emmanuel Ray, Théâtre en Pièces, Chartres, Franța; 1h 40 min.

20:30 Cinematograf IndependențaManifest FILM, regia: Cornel Mihalache; 50 min.

21:30 Piața Mihai ViteazulKaspar, regia: Paweł Szkotak, Biuro Podróży, Polonia; 50 min.

Babel 2022 se anunță, așadar, un melanj de limbaje, unite sub cel comun al artei și prieteniei!

Distribuie acest articol Oficial Media
Share