Bănuiți de furt calificat, plasați sub control judiciar pentru 60 de zile. În zilele de 16 și 18 martie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Orașului Răcari au fost sesizați de doi bărbați, în vârstă de 44 și 46 de ani, din municipiul București, cu privire la faptul că le-au fost sustrase mai multe bunuri din casele de vacanță pe care le dețin în localitatea Ghimpați.
În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au identificat persoanele bănuite de comiterea faptelor, respectiv doi tineri de 17 și 21 de ani, din Ghimpați.
La data de 22 martie a.c., cei doi au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore, iar, ulterior, în baza ordonanței procurorului de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Răcari, în aceeași zi, față de aceștia a fost dispusă măsura controlului judiciar pentru 60 de zile.
Tinerii sunt bănuiți că, în cursul lunii martie a.c., ar fi pătruns fără drept în două locuințe din localitatea Ghimpați, de unde ar fi sustras diferite bunuri (aparat de sudură, televizoare, unelte electrice, țevi, ș.a.).
În cauză, polițiștii continuă cercetările, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Răcari, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Notă: Facem precizarea că, în cazul prezentat, efectuarea urmăririi penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Aurelian Cotinescu: Vrea sau nu PSD să facem reforme?
Tehnologia de ecran NanoCell de la LG: IATĂ tot ce trebuie să știi despre ea
Ce înseamnă un egoism sănătos?