Chindia a remizat în ultimul meci din acest sezon. Pe ce loc a terminat formaţia lui Nicu Croitoru

Sursă foto: uta-arad.ro

Chindia Târgovişte a pus capăt acestui sezon de Liga a 2-a cu o remiză în deplasare, la UTA Bătrâna Doamnă. Formaţia antrenată de Nicu Croitoru a terminat în ultima etapă cu scorul de 2-2 partida cu ocupanta locului 3 în clasament.

S-au întâlnit două dintre cele mai frumoase echipe din serie, iar de la o asemenea confruntare nu putea lipsi spectacolul. Partida a debutat cu mai multe situaţii bune la ambele porţi, iar în minutul 33 s-a deschis scorul. UTA a preluat conducerea pe tabelă, printr-un gol marcat de Adrian Petre.

„Dublă” pentru Honciu

Replica Chindiei nu a întârziat să apară. Honciu a restabilit egalitatea cu un şut sub transversală din careu. În minutul 42, arădenii au modificat din nou tabela, acelaşi Adrian Petre învingându-l pentru a doua oară în acest meci pe Căbuz. Aşadar, UTA a intrat cu avantaj la pauză. Chindia a mai reşit să egaleze o dată, tot prin Honciu, în minutul 57.

UTA BD: Al. Barna – Polgar, Adili (M. Chindriş 53′), Copaci, Burlă – Strătilă (Vîlceanu 58′), I. Tănase, D. Copil (cpt.), D. Muntean – Ad. Petre, Piccioni (Curtuiuş 61′). Rezerve neutilizate: Bg. Miron – Gligor, M. Vlad, Covaci. Antrenor: Laurenţiu Roşu.

Chindia: Căbuz – Martac, Ispas, Vătavu, Dumitraşcu – Pătru (cpt.)(Ad. Grigore 89′), Honciu, L. Mihai, Crinel Stoica (Pencea 66′) – Cr. Neguţ, Cherchez (Nisipeanu 82′). Rezerve neutilizate: Meilă – Parghel, Andr. Şerban, Ad. Ioniţă. Antrenor: Nicolae Croitoru.

16.Metalul Reşiţa        34        6          3          25        35-77   21

17.CSM Râmnicu Vâlcea       33        4          6          23        16-67   18

18.Unirea Tărlungeni  33        2          5          26        15-78   1

Juventus Bucureşti şi Sepsi Sf. Gheorghe au promovat direct în Liga 1, în timp ce UTA Bătrâna Doamnă va juca baraj cu una dintre prim-divizionarele  ACS Poli Timişoara, Concordia Chiajna sau Pandurii Târgu Jiu.