CSC Ghiroda și Giarmata Vii a remizat, 1-1, pe teren propriu cu CSC Dumbrăvița.

Vineri, 26 noiembrie, într-o partidă contând pentru etapa cu numărul 14 din eșalonul trei, CSC Ghiroda și Giarmata Vii a remizat, 1-1, pe teren propriu, în compania vecinilor de la CSC Dumbrăvița.
🥇Jichici a salvat un punct, iar Ghiroda rămâne pe locul întâi!
📌 Așa cum era de așteptat, derbiul timișean al seriei a 8-a a oferit un spectacol fotbalistic agreabil. S-a jucat frumos, în ciuda condițiilor meteorologice nefavorabile, ploaia 🌧️ căzând necontenit pe întreaga durată a partidei. Cele două formații au jucat deschis, preferând să se apere atent, dar fără să neglijeze atacul. Mai ales Ghiroda a pus în pericol poarta lui Trifon, dar primele 45 de minute s-au încheiat cu un scor alb.

⚽ În partea secundă, vizitatorii au reușit să deschidă scorul în urma unui contraatac. Atacantul Dragan Paulevici a pornit în cursă din marginea propriului careu, l-a deschis pe Alexandru Martinov, iar șeptarul dumbrăvițean l-a învins pe Robert Mikloș.

⚽ Egalarea a venit cu 3 minute înainte de final. Ehling a centrat de pe stânga, iar din centrul careului mic, Petrișor Jichici a punctat cu o lovitură de cap. A fost al 9-lea gol al sezonului pentru golgeterul nostru! Bravo, Petrișor! 💪

🔄 Derbiul local s-a încheiat astfel cu o nouă remiză, la fel ca în turul campionatului. Iar dacă în tur dumbrăvițenii au marcat la ultima fază, a fost rândul ghirodenilor să revină și să puncteze pe final de confruntare. Cele două rezultate de egalitate cu Dumbrăvița sunt singurele înregistrate de formația noastră în această stagiune de toamnă.

▶️ Iată și cele două formații care s-au înfruntat pe arena „Emilian Pavel”…

💛💙 CSC Ghiroda și Giarmata Vii (antrenor Răzvan Leuca): Mikloș – Sporin, Cochințu (’56, Bădăuță), Stupu, Coroiu – Precup – Ehling, Hecsko, Grancea (’79, Rosuș), Mancaș (cpt.) – Jichici.

🟢⚪ CSC Dumbrăvița (antrenor Cosmin Stan): Trifon – Maric, Bura-Kot, Bain, Ghinescu – Zurbagiu (cpt.), Martinov – Dobie (’78, Schinteie), Tismonar, Bodri – Paulescu.

🗣️ Concluziile după derbiul local îi aparțin antrenorului nostru, Răzvan Leuca: „Meciul cu Dumbrăvița a fost ultima evoluție pe stadion propriu înaintea pauzei de iarnă. A fost un adevărat derbi, atât zonal, cât și în ceea ce privește locul din clasament al celor două formații. Vreau să-mi felicit întregul lot de jucători pentru atitudinea avută la această confruntare. Sper să terminăm stagiunea de toamnă cu un meci reușit la Pecica”!

🔜 În runda viitoare, cea de-a 15-a, CSC Ghiroda și Giarmata Vii va evolua în deplasare, pe arena celor de la Progresul Pecica.