Oficial Media

Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

Deputat Aurelian Cotinescu: A fost modificată limita de producție a băuturilor alcoolice în gospodărie

Deputat Aurelian Cotinescu a votat, în cadrul Comisiei pentru industrii şi servicii, din care face parte, modificarea Codului Fiscal pentru a crește limita anuală de alcool din fructe care poate fi produs acasă fără a plăti accize: horincă, rachiu, țuică, palincă.
​Până în  prezent, legislația din România permitea gospodăriilor să producă pentru consum propriu până la 50 de litri de alcool pur anual, fără a plăti accize, cu condiția ca băuturile să nu fie comercializate. Odată cu noile modificări, producția de alcool a fost ridicată la 150 de litri.

Deputat Aurelian Cotinescu: Sprijin pentru tradiție, îndeletnicirile strămoșești și micii producători!

”Am petrecut vacanțele mele de copil în Buciumeni, la bunicii din partea mamei, iar una dintre amintiri este legată de clipele în care îi priveam ducând borhotul cu cărătorul la povarna unde se făcea țuică. O imagine a satului de altădată.
Nu este vorba de evaziune, este vorba de istorie, tradiție și sprijin pentru micii producători!
Chiar dacă inițiativa europeana prevedea 50 litri noi am considerat că se poate urca la o limită de 150 litri produși în gospodărie/anual pentru consumul unei familii și a musafirilor pe care aceasta îi poate avea. Condiția este să nu aibă loc niciun fel de vânzare.
Plafonul redus descuraja gospodăriile să păstreze plantații de pomi fructiferi și să producă alcool tradițional”, a transmis deputat Aurelian Cotinescu pe pagina de facebook.
Distribuie acest articol Oficial Media
Share