Europarlamentarul Maria Grapini a fost invitată, miercuri, la dezbaterea organizată de SME Connect pe o temă extrem de importantă intitulată „Încredințarea succesului IMM-urilor: stimularea creșterii printr-o Piață Unică consolidată!”.
Eurodeputatul Grapini a reiterat, în intervenția sa, faptul că este un susținător declarat al IMM-urilor.

„Am lucrat cu IMM-uri în tara mea, am fost ministru pentru IMM-uri în România și sunt la al treilea mandat în Parlamentul European, fiind vicepreședinte al Comisie pentru Piața Internă și Protecția Consumatorilor. În baza situației curente a IMM-urile care au fost afectate și de crizele succesive, din 2019 până în prezent, consider că este necesar ca noua Comisie Europeană sa propună o agendă pentru a susține în mod corect IMM-urile!”, a punctat Maria Grapini.
Potrivit europarlamentarului, este ”nevoie de fonduri țintite pentru cercetare și inovare pentru IMM-uri, dar și de modificarea directivei pe achiziții publice pentru ca IMM-urile să aibă acces, în mod real, la contracte și este nevoie de o competiție mult mai corectă în raport cu marile companii, dar și cu firmele din țări terțe”.
De asemenea, europarlamentarul Grapini a solicitat un acces la finanțare cu costuri mai reduse în cazul IMM-urilor. Nu în ultimul rând, eurodeputatul a criticat faptul că legislația privind plățile întârziate nu a funcționat.
“Sunt sigură ca dumneavoastră aveți și alte propuneri și le aștept cu plăcere. Vă asigur de toată disponibilitatea la dialog și pentru preluarea propunerilor dumneavoastră!”, a conchis vicepreședintele comisiei pentru Piața Internă din PE

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Taxele și impozitele locale, majorări de până la 80% de la 1 ianuarie 2026
Cum va fi vremea de Crăciun în România
Grupuri de firme după acționariat: De la o firmă la datele financiare cumulate ale grupului
Gabriel Purcaru despre situația apei potabile la Moreni: Progrese mari, dar provocări rămase în suspans
Program evenimente în Orășelul lui Moș Crăciun de la Târgoviște
Aurelian Cotinescu, mesaj de Ziua Națională a României, 1 Decembrie
SPIRITUALITATE
O analiză lucidă asupra haosului major prin care trece omenirea, astăzi, când suprimarea e definită ca salvare
Oamenii intuitivi, cei care simt mai mult, au o conexiune profundă cu energia și emoțiile celorlalți
Canonizarea Sfântului Ardealului Arsenie Boca pe 28 noiembrie la PRISLOP
Cea mai puternică erupție solară din 2025. Cum ne va afecta pentru următoarele zile
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Bine de știut: de ce saboții medicali sunt o necesitate în profesiile medicale?
Noi măsuri de prevenție în domeniul sănătății
Durerea de măsea în sarcină
România va avea registere naționale de screening
Cum influențează acizii grași Omega-3 sănătatea inimii
Descoperire cu premiu Nobel în tratarea cancerului a medicului Otto Warburg
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Festivalul Colindelor de la Moroeni a reunit 400 de colindători din întreaga țară și Republica Moldova
Moș Crăciun a adus magia sărbătorilor în unitățile de învățământ din Răcari și Ghergani
Consiliul Județean Dâmbovița, bilanțul proiectelor din 2025 și direcții pentru 2026