Guvernul PNL al României consideră că 39 de judeţe din ţară, printre care şi judeţul Dâmboviţa, nu trebuie să primească bani pentru stoparea răspândirii COVID-19.
Iresponsabilitatea Guvernului Orban riscă să blocheze lupta primăriilor dâmboviţene şi a Consiliului Judeţean Dâmboviţa împotriva răspândirii COVID-19. Dând dovadă de nepăsare în ceea ce priveşte sănătatea dâmboviţenilor, Orban şi ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, taie din banii primăriilor care trebuie să asigure resursele necesare pentru a stopa noul coronavirus. Deşi cheltuielile sunt imense pentru autorităţile dâmboviţene, Orban a înţeles că, pentru a ajuta primăriile să evite îmbolnăvirea oamenilor, trebuie să le taie din bani. Astfel, la ultima rectificare bugetară, Judetul Dâmbovița a primit suma de 2.646.000 lei. Aceşti bani, împărţiţi la 89 de primării câte sunt în judeţul Dâmboviţa, înseamnă aproape 30.000 de lei de primărie. Spre exemplu, doar Municipiul Târgovişte are cheltuieli de aproape 80 ori mai mari doar cu ingienizarea străzilor şi a scărilor de bloc decât suma care i se alocă.

Ce vor mai putea face primarii dâmboviţeni în perioada următoare, având în vedere că nu s-a atins vârful infectărilor cu COVID-19?
Guvernul Orban aruncă toată responsabilitatea stopării acestei boli pe primarii dâmboviţeni, dar în acelaşi timp nu le dă bani ca să poată face acest lucru.
Cel mai afectat este însă Consiliul Judeţean Dâmboviţa. Deşi insituţia are cele mai mari cheltuieli, bugetul alocat de Orban este 0 LEI (ZERO). Guvernul Orban nu mai poate fi acuzat doar de incompetenţă! Acum se poate spune că foloseşte banii ţării ca armă politică, încercând să arate că problemele cauzate de COVID-19 în localităţi sunt vina primarilor şi nu a miniştrilor liberali care nu alocă banii necesari.
Încă o dată, liberalii arată că mai importante sunt interesele lor politice şi că vor face tot ceea ce este necesar să găsească un alt vinovat pentru criza socială prin care trecem.
Josnicia guvernului Orban îi afectează însă pe dâmboviţeni, pentru că ei sunt principalii beneficiari ai măsurilor împotriva răspândirii noului coronavirus.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
Avocatul Poporului: Ni se cere să suportăm costul unei zile de boală, deși contribuim lunar la sistemul de asigurări sociale
Șoc în Franța! 10 bărbați au drogat și violat un băiat de 5 ani adus chiar de tatăl său la o petrecere de gay
Mălăieș are 11 joburi, nici el nu știe unde mai lucrează. Românii fac foamea și frigul în casă
Lista oamenilor influenți din dosarele Epstein. De la Elon Musk la fostul prinț Andrew
Strigăt de ajutor pentru Adelin Sabin – o luptă contracronometru pentru viață
SPIRITUALITATE
Care sunt semnele trezirii spirituale. Schimbări intense la nivelul ADN-ului
Parohia din Bărbăteni- Lupeni inclusă într-un proiect național al BOR
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Primul consult ginecologic postpartum: ghid pas cu pas
Carmen Holban a votat pentru dreptul pacientului la a doua opinie medicală decontată de CNAS
”Prin comunicare și dialog, pot fi identificate soluții concrete pentru îmbunătățirea sistemului de sănătate„
Una din cinci persoane din UE se află expuse riscului de sărăcie sau excluziune socială
Grija pentru mobilitatea ta – cum îți susții articulațiile pentru o viață activă și echilibrată
Consumul de creier uman și boala Kuru: istorie și știință
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Respectați indicațiile autorităților: prioritatea rămâne protejarea vieții și reducerea riscurilor pentru populație
PES Dâmbovița și-a ales conducerea
FOLCLOR DE MĂRȚIȘOR – Spectacol Ansamblul „Timișul” Tineret