Artist: 13m10j (Marius Jurca)
Perioadă de expunere: 10 – 31 august 2024
Locație: Librăria Cărturești Operei
Adresa: Strada Doctor Nicolae Păulescu, Nr. 2 Piața Victoriei, Timișoara
Program de vizitare: Luni – Duminică / 10:00 – 21:00
Evenimente:
- Artist Pop-Up – 10 august / 16:00 – 20:00
- Artist Talk – 17 august / 18:00 – 19:00
- Artist Pop-Up – 31 august / 16:00 – 20:00
Link FB Event: https://www.facebook.com/share/kLLuHxy3X8wUG3hg/
===
IN-TER-CON-NEC-TIONS este un proiect interactiv care implică o cercetare asupra conceptului de „ecologie a sinelui”. O idee care face referire la necesitatea conștientizării impactului pe care omul îl are asupra semenilor și a mediului înconjurător. Folosind hexagonul ca element geometric interactiv, o formă care se regăsește frecvent în natură – alături de culori și sunete specifice mediului înconjurător, dar și citate relevante ale unor personalități recunoscute la nivel global (din filosofie, psihologie sau literatură universală) – artistul prezintă publicului, într-o manieră contemporană și educativă, o soluție estetică de reflecție asupra sinelui și a realității multifațetate în care trăim.
„Interacțiunea și experiența publicului sunt cele mai importante aspecte al creației mele artistice. Folosesc numere, sunete, culori și forme abstracte, pentru a crea experiențe audiovizuale interactive, ce oferă publicului oportunitatea de a explora arta într-un mod diferit prin intermediul tehnologiei.” – 13m10j.
13m10j (Marius Jurca n. 1984) este artist multimedia și designer, pasionat de crearea de experiențe interactive pentru oameni și comunități. Este interesat de numere aleatorii, de procese imprevizibile și de interconexiunile dintre artă, știință și tehnologie. Folosește algoritmi, numere sunete și culori, pentru a explora complexitatea proceselor invizibile pentru ochiul uman. În 2014 a obținut doctoratul în Arte Vizuale la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Arte și Design cu teza „Software. Sursă creativă în arta numerică”. Are un Master și o Licență în Grafică în cadrul Facultății de Arte și Design din Timișoara. Este membru titular al Uniunii Artiștilor Plastici din România, Filiala Timișoara și activează în grupurile de artiști români Kinema Ikon din Arad și Avantpost din Timișoara.
Parteneri:
artouching, DIGITAL:CANVAS, Cărturești Timișoara, Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Timișoara, Radio România Timișoara.
* Această creație artistică a fost realizată printr-o finanțare Energie! Burse de creație, acordată de Municipiul Timișoara, prin Centrul de Proiecte. Creația nu reprezintă în mod necesar poziția Centrului de Proiecte al Municipiului Timișoara, iar acesta nu este responsabil de conținutul ei sau de modul în care poate fi folosită.
Jurnalist, scriitor, editor, terapeut

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
România se va confrunta cu un adevărat tsunami legat de pensii în doar câțiva ani
Un cuplu din Gorj și-a vândut bebelușul de 3 săptămâni pentru o mașină
Aurelian Cotinescu: Ce prevede reforma pensiilor magistraților
Aurelian Cotinescu: Plajele nu sunt de vânzare, sunt ale oamenilor
Cum să îți construiești un fond de urgență eficient? Pași și sfaturi practice
Proiecte de reducere a populației lumii – Află cum s-ar putea realiza
SPIRITUALITATE
Calităţile profesionale, inteligenţa şi talentul nu sunt cele mai importante lucruri la un om
Calugarul Simeon de pe muntele Athos, sfaturi pentru pacea sufletului
Sfântul Gherasim, tămăduitor de boli și suferințe
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Cum să îți fortifici sistemul imunitar pe timp de iarnă?
Amigdalina (vitamina B17), un leac pentru cancer, blocat de industria farmaceutică?
Ceaiul de chimion – adjuvant în numeroase probleme digestive
Importanța formei de administrare pentru absorbția eficientă a vitaminelor
Etapele unui implant dentar – la ce să te aștepți și ce ar trebui să știi?
Sănătatea mintală nu mai poate fi separată de mediul digital iar hiperconectivitatea a devenit o nouă condiție socială
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Calităţile profesionale, inteligenţa şi talentul nu sunt cele mai importante lucruri la un om
Partidul Social Democrat trebuie să rămână cel mai important partid politic din România
Cum să devii milionar? Banii sunt un echivalent al energiei interioare