Oficial Media

Știri din Târgoviște, Dâmbovița, România.

”Mașinile de făcut bani” de la PNȚCD ”lotul Tămădău” și ”teroriștii” lui Călin Georgescu – aceeași poveste

Când la orizont apărea un dram de lumină pentru România, cu oameni devotați poporului, oameni care au fost torturați în închisori comuniste, regimul instalat după REVOLUȚIE, sistemul și securitatea au inventat tot felul de legende despre PNȚCD, despre Corneliu Coposu și Ion Rațiu.

”Mașinile de făcut bani” de la PNȚCD ”lotul Tămădău” și ”teroriștii” lui Călin Georgescu - aceeași poveste

La fel și în 1947 inventatul ”lot Tămădău”, o înscenare a securității comuniste pentru care Coposu a fost torturat 17 ani in inchisorile României, acum se inventează ”legionarii” lui Călin Georgescu, o înscenare asemănătoare, pentru că nu-i duce mintea la ceva mai amplu. Din istorie adevărul a ieșit prea târziu la iveală, din păcate.

Subsemnatul a declarat clar că nu este un susținător al candidatului suveranist, dar din respect pentru breasla noastră sunt onorat să prezint doar adevărul faptelor, nu manipulările pregătite minuțios în laboratoare. Am fost și sunt contemporan cu ”mașinile de făcut bani” de la PNȚCD, o altă acțiune lucrată de securitatea lui Iliescu.

Cine ar fi putut iniția zvonul

Fosta Securitate și structurile comuniste rămase în umbră – După 1989, Securitatea nu a fost complet desființată, iar foștii ofițeri aveau un interes major să discrediteze partidele istorice (PNȚCD, PNL) și să mențină influența asupra noii puteri.

FSN (Frontul Salvării Naționale) și Iliescu – FSN, condus de Ion Iliescu, era format în mare parte din foști comuniști reformatori care încercau să-și mențină controlul asupra țării. PNȚCD, ca partid istoric reînviat, reprezenta o amenințare electorală și ideologică, fiind pro-occidental și anticomunist.

Presa controlată de putere – În primii ani de după Revoluție, o mare parte din mass-media era influențată sau controlată de grupuri apropiate de FSN, ceea ce a dus la răspândirea unor astfel de zvonuri pentru a discredita opoziția.

Interesele politice din acea vreme

FSN dorea să păstreze puterea – În 1990, România era condusă de FSN, iar Iliescu și apropiații săi încercau să controleze tranziția politică și economică. Orice poveste care decredibiliza PNȚCD sau alte partide istorice ajuta FSN să mențină avantajul electoral.

Discreditarea partidelor istorice – PNȚCD și PNL reprezentau opoziția democratică, având rădăcini interbelice și fiind sprijinite de exilul românesc. Aceste partide erau acuzate frecvent de „trădare națională” sau de legături cu Occidentul, ceea ce era folosit pentru a influența o populație obișnuită cu propaganda comunistă.

Controlul asupra patrimoniului PCR și Securității – După căderea regimului comunist, s-a pus problema preluării sediilor, resurselor și arhivelor PCR. Faptul că PNȚCD a primit unele foste sedii ale PCR ar fi putut fi folosit ca pretext pentru a lansa astfel de acuzații.

Povești absolut identice trec prin fața ochilor noștri

Cel mai probabil, povestea „mașinilor de făcut bani” a fost un zvon fabricat ca parte a unei campanii de dezinformare menite să slăbească încrederea în PNȚCD și în partidele istorice. În contextul politic al anilor ’90, când se ducea o luptă acerbă între FSN (transformat mai târziu în PDSR și apoi PSD) și opoziția democratică, astfel de tactici erau des întâlnite.

Pe de altă parte, tras la indigo este ceea ce se fabrică împotriva lui Călin Georgescu în această perioadă, manipulările și influențele trusturilor de presă plătite bine pentru a deforma realitățile. Candidatul suveranist nu mi se pare a fi Ileana Cosânzeana dar nici dușmanul poporului așa cum a fost acuzat și purtat prin instituții de anchetă și de judecată.

Mașinile de făcut bani” de la PNȚCD, ”lotul Tămădău” și ”teroriștii” lui Călin Georgescu – aceeași poveste

Ba mai mult, să nu uităm că este susținut de milioane de români și nu pot crede că aceste milioane de oameni sunt împotriva țării noastre sau ca nu-i duce mintea, asa cum s-au pronuntat niste moderatori tv bine platiti. Acele specimene mass-media sper să fie niște excepții, fiindcă nu poți să faci întreg poporul sau jumătate din el pleavă și needucat.

Nu există nimic împotriva lui Călin Georgescu, sau nimic mai mult decât împotriva oricărui politician român. Se încearcă din răsputeri înlăturarea lui și probabil că vor reuși pe modelul ”lot Tămădău” prezentat în debutul articolului, sau a ”mașinii de făcut bani” pentru înlăturarea lui Ion Rațiu și a PNȚCD.

Corneliu Coposu și Ion Rațiu – doi eroi ai neamului românesc

Distribuie acest articol Oficial Media
Share