Meci nebun la Ploieşti! Flacăra a pierdut greu în duelul cu Petrolul. Formaţia morenară a avut trei jucători eliminaţi

Aseară, Petrolul Ploieşti şi Flacăra Moreni s-au înfruntat, după ce în urmă cu urmă cu săptămână s-au duelat şi în Cupa României. De data aceasta s-au întâlnit în campionat, iar disputa a fost de foc, crâncenă, cu o doză bună de spectacol. Victoria a aparţinut Petrolului, care a câştigat cu 3-2, poate nemeritat, şi cu contribuţia arbitrului. Surprinzător, scorul a fost deschis de morenari, prin golul lui Lautenţiu Plăcintă (min. 33).

Moment în care a apărut panica în rândul petroliştilor. A avut grijă arbitrul central ca victoria să se îndrepte totuşi spre grupare prahoveană, eliminând doi jucători din tabăra morenarilor, pe Matei (min. 49) şi Neguţ (min. 55). Chiar şi în superioritate numerică, Petrolul s-a chinuit mult până a reuşit să restabilească egalitatea. Velisar a fost cel care a readus echilibru pe tabelă, în minutul 79, iar Saim a întors rezultatul, în minutul 85. Cum parcă nu era deajuns, centralul a mai arătat cartonaşul roşu unui morenar, Tocan fiind şi el eliminat, în minutul 88. În prelungiri s-au mai înscris două goluri, câte unul în fiecare poartă, autori fiind Arnăutu (90+3), pentru Petrolul, şi Timofte (90+4), pentru Flacăra.

Petrolul Ploieşti: Botezan (39 Bolboașă) – Catană, Prunescu, Frâncu (55 N. Popescu), Velisar – Chindriș, Antoche – Lambru (46 Olaru), Puchea (39 Saim), Ciocâlteu – Arnăutu. Antrenor: Octavian Grigore.

Flacăra Moreni: Curchi – Cernea, Oprea, Matei, Palamariu (57 Timofte) – L. Plăcintă, M. Plăcintă – Țânțaru, Tocan, Negrea – Neguț. Antrenor: Gabriel Paraschiv.