La invitația mai multor parlamentari și oficialități din Valea Jiului, ministrul Muncii, Raluca Turcan a efectuat o vizită de lucru în zonă, unde a discutat cu reprezentanții minerilor, pensionarilor și a altor categorii sociale, prezentând în cadrul unei conferințe de presă, modalitățile de sprijin și în viitor, pentru a crea dezvoltare, reconversie profesională și noi investiții.
Din februarie până acum, conform acordului încheiat la Ministerul Muncii cu reprezentanții minerilor, au fost plătite peste 34 de milioane de lei pentru salariile restante ale minerilor și alte peste 9 milioane de lei pentru tichetele de masă și transport.
”Știu că în Valea Jiului s-au perindat mulți politicieni și oamenii din zonă sunt sătui de promisiuni. Sunt conștientă de acest lucru, pentru că problemele din Valea Jiului nu au apărut nici astăzi, nici lunile trecute, ci ele s-au acumulat în timp și în loc să se rezolve, s-au agravat. Dar și printre politicieni există oameni și oameni și cred că există suficiente argumente pentru toți cei cu care am discutat, să se fi convins că și eu și colegii mei, suntem altfel de politicieni. Pentru că de fiecare dată am discutat despre soluții și inclusiv astăzi, cu reprezentanții minerilor, am discutat și am venit cu soluții concrete.
Pe termen scurt, avem în vedere modificări ale legislației pentru a le putea oferi, ca și până acum, sprijin financiar. Am stabilit cu reprezentanții minerilor să discutăm propuneri concrete în acest sens, într-o nouă întâlnire care va avea loc săptămâna viitoare la minister.
Pe termen mediu și lung, ne propunem ca, împreună cu autoritățile locale, să identificăm soluții pentru atragerea investițiilor prin acordarea unor facilități. În al treilea rând, avem în vedere atragerea finanțării europene prin Fondul pentru o tranziție justă, pentru dezvoltarea Văii Jiului.
Împreună cu AJOFM Hunedoara, am evaluat deja programele de reconversie și specializările pentru care există o cerere în zonă, dar suntem deciși să identificăm și alte oportunități. Nu în ultimul rând, sprijinul pe care vom continua să îl dăm mediului economic din Hunedoara va permite firmelor să depășească perioada economică dificilă generată de pandemie și să își repornească activitatea, cu efecte și pe partea de ocupare. Anul trecut doar prin plata șomajului tehnic am salvat peste 56 000 de locuri de muncă, suma plătită fiind de peste 68 de milioane de lei, iar anul acesta am avut aproape 4 000 de beneficiari de șomaj tehnic, pentru care am plătit peste 6 milioane de lei. Mare parte a măsurilor active adoptate de anul trecut se aplică în continuare și vom veni cu propuneri noi, în sprijinul angajaților și angajatorilor, ” a ținut să declare ministrul Muncii, la Petroșani.




EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Ce trebuie să facă un român ca să se salveze în 2026–2030?
Manifestări dedicate Zilei Unirii Principatelor Române, organizate la Târgoviște
Centura Pucioasa–Fieni avansează în procedurile tehnice