Silviu Prigoană se afla la un restaurant din Brașov, alături de mai mulți prieteni. La un moment dat, s-a înecat cu mâncare și s-a sufocat. Din păcate, medicii nu au mai putut face nimic, doar au confirmat decesul. Anul acesta, pe 22 decembrie, ar fi împlinit 61 de ani.
Prigoană avea probleme cu inima, a avut stenturi la inimă și în fiecare an se ducea la cardiologie în Germania pentru control.
- UPDATE: IPJ Brașov a confirmat decesul unui bărbat de 60 de ani la un restaurant din Bran:
„În această dupa-amiază, polițiștii din cadrul Poliției Stațiunii Bran au fost sesiszati cu privire la faptul că, în timp ce o persoană, de 60 de ani, lua masa împreună cu alte persoane, la un restaurant din Stațiunea Bran, a resimțit o stare de rău, fapt pentru care a fost solicitat sprijin de specialitate.
Echipajul medical sosit la fața locului a întreprins procedurile de resuscitare, însă, în pofida tuturor manevrelor, a fost declarat decesul bărbatului.
În cauză, la acest moment, se desfăsoară actvitățile specifice de cercetare, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul unitătii de parchet competente.”
În anul 2010, Silviu Prigoană a mai suferit un infarct miocardic, în urma căruia a fost internat la spitalul Floreasca din Capitală.
Pentru Libertatea, un reprezentant al SAJ Brașov a declarat: „A venit un apel 112 la ora 14:15 legat de un pacient aflat într-un restaurant din zona turistică Bran, în stare de inconștiență. În foarte scurt timp, la restaurant a ajuns un echipaj de prim ajutor SMURD din zonă. Pacientul era în stop cardio-respirator și s-au început manevrele de resuscitare. S-a cerut ajutor de la un echipaj superior”.
Resuscitarea s-a făcut timp de 40 de minute, iar la 15.30 a fost declarat decesul. Surse medicale spun că deocamdată cauza exactă a decesului nu poate fi confirmată și doar raportul de la Medicină legală va stabili acest lucru.
”Era la un restaurant în zona Craiului, Bran. I s-a făcut rău. Medicii au ajuns imediat la fața locului, i-au efectuat manevrele de resuscitare, însă, în zadar. A început să tușească foarte rău, a picat, s-a prăbușit la pământ, spun martorii.” Nu este exclus ca Prigoană să fi suferit un infarct.
„A început să tușească foarte rău. Tușea, a picat și mai multe nu mai știu, pentru că ne-a evacuat. Cei de la salvare au venit foarte repede. Au încercat să-l readuce la viață, dar nu au reușit ”, a spus un martor la RTV, care a asistat la scena din restaurant.
”Sunt în stare de soc. Nu pot să vorbesc, e tatăl copiilor mei. Din păcate, e trist pentru că ai mei copii au rămas fără tată. Nu am vorbit cu el ani de zile. El refuza să vorbească cu mine, din păcate. Îmi pare rău.” a transmis Adriana Bahmuțeanu, fosta soție.
„E ceva de imaginat. Omul acesta era un personaj, un om cu niște idei senzaționale de-a lungul vieții. De la crearea primei televiziuni de știri, la implicarea în afaceri. Am auzit că s-a înecat cu mâncare și nu a reușit manevra pe care a încercat cineva să o facă și s-a așteptat intervenția ambulanței. Chiar nu s-a găsit nimeni să găsească o metodă eficientă? Toată lumea trebuie să știe acest lucru. Mi se pare incredibil ca un om care a traversat asemenea perioade, să scape de boli incurabile, să i se întâmple un asemenea accident stupid? E îngrozitor. Nu-mi vine să cred. Sunt într-o stare teribilă, mi-a dat un prieten telefon și mi-a spus”, a declarat Robert Turcescu.
Martor la accident: „La un moment dat i s-a făcut rău. A venit și ambulanța. A început să tușească foarte rău, apoi a picat. Mai mult nu mai știu. Salvarea a venit foarte repede, au încercat cei de la salvare, dar nu s-a mai putut”.
Silviu Prigoană a fost om de afaceri, fondatorul postului TV Realitatea Plus și deputat din partea PDL timp de patru ani.
Silviu Prigoană s-a născut în decembrie 1963, la Gherla, în județul Cluj. Acesta a fost acționar principal la Rosal Grup și fondator al mai multor posturi de televiziune. Dar ambițiile sale au fost mult mai mari de atât, ajungând să se implice și îm politică. Omul de afaceri a fost deputat de București, din partea PDL, în legislatura 2008-2012.
Silviu Prigoană a fost fondator al posturilor de televiziune Realitatea TV, Etno TV și Taraf TV.
Afaceristul a început să investească masiv în mass-media în 2001, an în care a înființat Realitatea TV. În 2003, a lansat TV Sport, urmat de Etno TV și Taraf TV. A deținut și 10% din acțiuni din Digital Cable Systems (DCS), care a lansat serviciul direct to home (DTH) Max TV. Prigoană deținea și licențe pentru alte două canale, Meteo TV și Manele TV. Omul de afaceri mai deținea, Sigma TV, acțiuni la Teleshop 24, fiind coproprietar și la Taifasuri FM, Manele FM, Jazz FM. Mai deținea și revista Taifasuri, firma Rosal Ortopedic și RTL (Romanian Television of America), precum și postul de radio Etno FM. Până în 2006, Silviu Prigoană a deținut și revista săptămânală Fanatik, cu profil sportiv.
Silviu Prigoană a candidat fără succes la funcția de primar general al municipiului București la alegerile locale din 2012.
În 2023, Silviu Prigoană a declarat în cadrul unui podcast că avea o pensie lunară de 11.000 de euro, după 20 de ani de cotizat sume uriașe la stat.
Silviu Prigoană a fost căsătorit cu prima sa soție Viorica, care a decedat la doar 30 de ani, în 1994. Din această căsătorie are doi fii, Honorius și Silvius. A mai fost căsătorit a doua oară cu Adriana Bahmuțeanu, cu care a avut o relație tumultoasă, soldată cu divorț. Cei doi au împreună doi băieți, născuți în 2007 și 2010.
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
„Atmosfera sfârșitului unei domnii”: Gheorghe Piperea asupra moțiunii de cenzură împotriva lui von der Leyen
Furtună devastatoare în Sinaia: Vântul a smuls acoperișuri, a doborât copaci și a blocat traficul
Partidul AUR a fost amendat cu 25.000 de euro pentru nerespectarea datelor cu caracter personal
Un ciclon mediteranean ar putea lovi România și Bulgaria dupa data de 9 iulie
Sinteza zilei. Cele mai importante evenimente naționale și internaționale, 3 iulie 2025
Feribot scufundat în Bali, Indonezia. La bord se aflau 65 de persoane, 6 oameni au murit
SPIRITUALITATE
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Sfaturi de viață de la Dr. Ioan Boilă: „Omul nu e doar un trup bolnav, ci un suflet care suferă”
Cum poți purifica energiile din locuința ta pas cu pas?
Proverbe japoneze. Fără oameni simpli, nu există oameni mari
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Cum influențează stresul sănătatea mintală și fizică?
De ce scade producția de colagen odată cu înaintarea în vârstă și cum poți contracara acest proces
Cum te poate ajuta masajul feței și al gâtului în prevenirea bolilor neurodegenerative precum Alzheimer
Tratamente complementare și remedii naturale în sprijinul celor care luptă cu cancerul
Ziua Internaţională de Luptă Împotriva Abuzului şi Traficului Ilicit de Droguri
”O spun clar și ferm: toleranță zero pentru fraudarea concediilor medicale!”
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
“Fermierii au dreptul să fie parteneri egali, nu să fie simpli executanți ai unor directive europene!”
Sadova Veche devine gazda unei experiențe gastronomice autentice, cu un producător susținut de „Produs în Banat”
Tentativă de fraudă online în numele Societății de Transport Public Timișoara