
Asociaţia Culturală SpectacolART, în parteneriat cu Teatrul de Balet Sibiu, au organizat, în data de 21.02.2016, la Centrul Cultural “ION MANU’ – Otopeni, o seara extraordinară de balet.
Spectacolul „Anotimpurile „ si „ Gala Internationala de Balet „ a reprezentat România la cea de a XXIV a ediţie a Festivalului Internaţţional de Balet din Siracusa– Italia, in decembrie 2015 fiind primit cu mult entuziasm de publicul italian.
Teatrul de Balet Sibiu a fost infiinţat în anul 2008 şi este constituit oficial din corpul de balet al Casei de Cultură a Municipiului Sibiu, instituţie subordonată Consiliului Local al Municipiului Sibiu, ceea ce-l face să fie o companie unică în felul său în România.
- A debutat cu doar zece balerini fondatori, dar numărul lor creşte constant, fiind alcătuit astazi din 38 de artişti. Aceştia au o medie de vârstă de 22 ani şi provin din şcoli, ţări şi continente diferite (Japonia, SUA, Noua Zeelandă, Regatul Unit al Marii Britanii, Canada, Republica Dominicană, Italia, Franţa, Spania şi România)
- Reprezentaţiile sunt susţinute pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor şi includ atât balete din repertoriul clasic (Lacul Lebedelor, Don Quijote, Frumoasa din Padurea Adormita, Giselle, Spărgătorul de nuci), creaţii neoclasice şi divertismente (Carmen, Romeo şi Julieta) cât şi lucrări moderne (Mandarinul miraculos, Trilogia Ionesco).
- Teatrul de Balet Sibiu susţine anual proiecte de anvergură, cu participarea mai multor colective artistice şi a efectuat deja, în scurta sa existenţă, turnee în ţară şi în străinătate.
Asociația Culturală SPECTACOLART Bucuresti a luat fiinţă în anul 2014 şi are ca domeniu de activitate managementul artistic şi planificarea turneelor artistice.
În prima parte a serii artiştii Teatrului de Balet Sibiu au prezentat baletul „Anotimpurile” pe muzica lui Antonio Vivaldi, spectacol ce a avut premiera la Sibiu în data de 27.02.2013 , fiind prima producţie coregrafică realizată de balerina și coregrafa neozeelandeză Aleisha Gardner pentru Teatrul de Balet Sibiu. Costumele : Carmen Siminie. Light design: Radu Drusan
Programul a continuat, cu intercalări de Pas de deux-uri din nestematele valori ale baletului romantic şi clasic, variaţiuni romantice şi clasice, dansuri de caracter şi numere solistice sau în duet de coregrafii moderne si contemporane.
Durata spectacolului a fost de 2 ore cu o pauza de 15 minute, au asistat aproximativ 450 spectactori.
Partenerii proiectului: Teatrul de Balet Sibiu, Centrul Cultural Ion Manu- Otopeni, Asociaţia ESCU și Plus Communication
| Persoana de contact Iulian Rădoi Manager artistic Asociaţia Culturală SpectacolART- Bucureşti Telefon: 0721.091.839 E-mail: spectacolart@gmail.com facebook: spectacolart
| Transmite, Dr. Tănase Tasenţe Director General Plus Communication 0725.465.508
|

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Mario a fost ucis și îngropat de colegii săi din invidie! Crimă produsă cu bestialitate de 3 minori cu vârste de 13 și 15 ani
Compania Pfizer îi cere României 564 de milioane de euro pentru cele 29 de milioane de doze de vaccin pe care nu le-a mai cumpărat
”Iertați-mă, părinte, n-am putut veni azi la Biserică. Am plătit 6 milioane pe pastile.” Drama bătrânilor din România
Apel umanitar de la preotul Damaschin: „Copiii noștri îngheață în case iar noi rămânem fără lemne!”
Un cetățean indian a salvat o fetiță de 5 ani din lacul înghețat din Parcul Romanescu, Craiova
Aurelian Cotinescu: Pensiile magistraților amânate de CCR. România poate pierde 230 de milioane de euro din PNRR.
SPIRITUALITATE
Luna nouă în Capricorn: Învățăm să stabilim limite, nu doar cu ceilalți, ci și cu noi înșine
BOR plătește impozite conform legislației în vigoare
De 26 ani săvârșim Boboteaza în staţiunea Straja alături de sute de turişti
Ce să eviți în ultima zi a anului
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Urogynecological Physiotherapy – What It Is and Who It Helps
Inteligența Artificială și reforma sistemului de sănătate, în dezbatere la CCIA Timiș
Cabinele de sauna cu infrarosu: beneficii, functionare si de ce sunt tot mai populare
Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) a publicat lista serviciilor de care beneficiază de la 1 ianuarie 2026 persoanele înscrise în programele naționale de sănătate
19 dureri cronice care sunt legate de stările emoționale
LipoCurcumin – când biodisponibilitatea schimbă complet valoarea biologică a curcuminei
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
SAFE cu 16,6 miliarde euro, împrumut pentru România
Imaginile incredibile cu alunecarea de teren care lovește orașul Niscemi din Sicilia
Exercițiul multinațional DYNAMIC FRONT 26 a început la Cincu