Politehnica – FC Braşov 0-0. Declaraţii Bogdan Andone şi Dan Alexa

Politehnica a încheiat la egalitate, fără gol marcat, meciul de pe teren propriu cu FC Braşov din etapa a III-a a Ligii 2. A fost un 0-0 activ, în care alb-violeţii au avut ocaziile mai importante în prima repriză. Oaspeţii au echilibrat acest raport în partea secundă, una în care au rămas din minutul 62 în inferioritate numerică după eliminarea lui Eduard Lambrinoc.

Din nou acasă, în faţa unui public foarte ataşat, elevii lui Bogdan Andone au avut iniţiativa la început. Tensiunea nu a lipsit şi nici cartonaşele galbene. În minutul 22 Zaluschi a şutat din afara careului, dar Micu a respins peste transversală. Pe finalul primei părţi Silviu Pană a fost aproape de gol în două rânduri. Mai întâi cu o reluare din centrul careului la centrarea lui Bîrnoi (41), apoi cu un şut la vinclu de la distanţă (45+2). De fiecare dată portarul braşovenilor a avut răspuns.

La reluare, ardelenii puteau deschide scorul în minutele 52 – cap Chică-Roşă peste poartă, respectiv 55 – bară Lambrinoc la centrarea lui Oltean din banda stângă. Lambrinoc avea să fie eliminat şapte minute mai târziu, când a forţat obţinerea unui penalty în duel cu un alt junior din teren – polistul Dan Pureca. Jucătorul oaspeţilor a văzut al doilea cartonaş galben pentru simulare.

Cu om în plus, Politehnica putea lovi în minutul 70 prin debutantul Adi Ţangulea – cap puţin pe lângă ţintă. Jocul s-a fragmentat pe final cu o serie de lovituri libere pentru ambele părţi. Putea fi 1-0 şi din minutul 89, când Alin Ignea a preluat în colţul careului în urma unui corner şi a trims în bară, aproape de vinclul de la colţul lung. Meciul s-a încheiat cu execuţia de la distanţă, pe lângă poartă, a braşoveanului V. Constantin.

În urma acestui rezultat Politehnica a acumulat patru puncte după trei jocuri, în timp ce FC Braşov are contabilizate două puncte din acelaşi număr de partide. În runda următoare alb-violeţii evoluează tot pe teren propriu, în compania nou promovatei AFC Progresul 1944 Spartac.

POLITEHNICA (antrenor Bogdan Andone): Isvoranu – D. Radu (84, Bocşan), Germinio, Tsvetkov, Pureca, Taub – Mudrazija (63, Ţangulea), Pană, Ignea, Bîrnoi (63, Bryneus; 84, Boariu) – Zaluschi (73, Benzar). Pe bancă: Kucich – Milea, A. Mada, Bakoş.

FC Braşov (antrenor Dan Alexa): S. Micu – Sorsa, Fustar, Jovanovic (73, Burlacu), T. Oltean (78, Iorga) – Lambrinoc, Joao Amorim (78, Dumbravă), R. Lazăr, Şaim Tudor (73, Constantin) – Chică-Roşă, Angelov (66, Marc). Pe bancă: Mutu – Toderaşcu, Negrean, Lascu.

BOGDAN ANDONE:

„Cred că până la urmă a fost un rezultat echitabil, ţinând cont că au avut şi ei două bare, dar per ansamblu, ca atitudine, intensitate, echipa a făcut un joc foarte bun, consistent. Ne-am creat foarte multe situaţii. Ocazii mari, poate au fost trei-patru, dar foarte multe situaţii pe care din păcate nu am reuşit să le fructificăm sau să luăm decizia bună la pasul final sau la finalizare. Dar vreau să-i felicit pe băieţi. Au avut atitudine, au avut determinare, chiar nu am ce să le reproşez. Ne-am creat situaţii, am alergat, am muncit foarte mult în acest meci şi până la urmă sunt mulţumit. Pentru că în ciuda unui egal fără să marcăm gol, lumea a plecat destul de mulţumită de la stadion”

Superioritate numerică fără gol marcat: „Nu vreau să fac un caz din asta şi nici nu cred că e momentul. Ştim vechile discuţii, căutăm atacant, încă nu l-am găsit. E foarte greu să găseşti atacant de calitate, atacanţii de valoare cer bani mulţi şi îţi fac diferenţa într-adevăr, îi şi merită, mă raportez la Budescu, Alibec, la Astra, când aveam situaţie de finalizare, două sau trei, marcam un gol sau două apoi jocul era mult mai simplu de gestionat şi echipa avea mult mai multă încredere. Tocmai de aceea trebuie să muncim cu jucătorii pe care-i avem, mai mult pe faza ofensivă, mai mult în zona de finalizare, ca să prindă încredere, curaj în execuţiile lor şi cu siguranţă vor veni şi golurile”

„Timişoara nu e o echipă oarecare, e o echipă de tradiţie, cu oameni cunoscători de fotbal care vin la stadion. Sunt pretenţii mari din partea mea, sunt pretenţii mari din partea suporterilor, din partea spectatorilor care vin la teren, din partea sponsorilor, toată lumea îşi doreşte să câştigăm, să fim cât mai sus în clasament. Tocmai de aceea e benefică această presiune care există, pentru că dacă nu poţi să rezişti la presiune ca jucător e clar că nu poţi progresa şi mă bucur că băieţii, cu toată presiunea care a fost şi după ultimul rezultat, au avut atitudinea care a fost necesară pentru un joc de intensitatea celui de azi”

Despre arbitraj: „Sunt momente şi momente, decizii şi decizii, e greu în febra meciului, poate noi vedem într-un fel, poate de pe teren se vede altfel, important e ca deciziile să fie echidistante, să nu fie făcute intenţionat. Nu cred că astăzi a fost cazul, cu toate că au fost destul de multe cartonaşe, mai ales în prima parte a meciului”

Transferul lui Ţangulea: „Îl ştiu de când era junior, e un jucător cu calitate şi astăzi a intrat foarte bine. Cred că e un jucător care ne poate ajuta. Repet, suferim la capitolul atacanţi şi jucători de atac care să facă diferenţa, e bine că a revenit şi Benzar. E bine că nu s-a reaccidentat în scurtul timp… practic l-am ţinut pe bancă, din păcate a fost cazul să-l introduc. Mă bucur mult că a reuşit să debuteze Denis Boariu, un jucător foarte tânăr – 16 ani – a intrat cu personalitate, calitate, a şi finalizat acţiune. Bravo lui! Aceştia sunt copiii, viitorul. Pureca a făcut un meci senzaţional din punctul meu de vedere, pe o poziţie nouă pentru el într-un meci oficial. Aşa că am mare încredere în copiii care vin din spate, ei vor fi viitorul echipei”

DAN ALEXA:
„Până la urmă, ţinând cont de condiţiile în care s-a jucat din minutul, nu ştiu, 57-58 sau 60, suntem mulţumiţi cu egalul ăsta, deşi pe final puteam să înscriem. Am avut trei situaţii foarte bune. La fel de adevărat e că la bara lui Ignea, Timişoara putea să câştige, rezultat echitabil până la urmă. Am avut reacţie după pauză. Am arătat ca o echipă, cât de cât cum mi-aş dori. Am început prost jocul, am jucat lent, previzibil. Poli ne-a surprins pe două-trei contraatacuri, putea să înscrie. Micu a făcut un meci remarcabil în prima repriză. În rest, cred că e un rezultat echitabil şi cam asta este”

„Obiectivul nostru este accederea în play-off, din păcate jucătorii importanţi au venit foarte târziu. Chiar şi astăzi nu am putut să utilizez doi dintre ei. M-am aşteptat să avem un început greu. Important pentru noi e să câştigăm un meci cât mai repede pentru că echipa are nevoie de lucrul ăsta. De rezultate bune, astfel creşte şi echipa. Suntem o echipă modificată în proporţie de 80%. Sunt problemele pe care le ştiu, ca pregătire, ca omogenitate. Ne trebuie şi puţină şansă iar astăzi dacă aveam puţină şansă puteam câştiga jocul. În momentul ăsta nu (n.r. aduce jucători). Aştept să reinte şi cei care nu au putut să intre astăzi, sunt jucători importanţi pentru noi, sperăm să se rezolve din punctul de vedere al actelor şi luăm fiecare meci în parte. A fost aici o deplasare grea, am întâlnit o echipă Poli care vine după un eşec 4-0 la Şelimbăr, foarte motivată… trebuie să tragem concluziile corecte după acest joc”

Al doilea galben la Lambrinoc: „Mie… şi după reluările TV, am înţeles că a fost penalty, dintr-o dată din penalty… şi rămâi şi cu un jucător în minus. Dar îl cunosc pe Chioran, e un arbitru foarte bun, de mare perspectivă şi sunt convins că a intrepretat exact faza”