Program Zilele Cetății Târgoviște 8-11 septembrie 2022

 

PROGRAM ZILELE CETĂȚII

08 – 11 septembrie 2022

 

 

05 – 07 septembrie

Complexul Turistic de Natație

18:00- 20:30 – Campionatul de fotbal între cartiere– ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’

 

 

08 septembrie

 

Scuarul Primăriei

10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

11:00 – 18:00 –Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

 

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

 

Evenimente oficiale

10:00 – 12:00 Participare la Sfânta Liturghie – Catedrala Mitropolitană din Târgoviște

12:00 – 12:30 Procesiune Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească-Curtea Domnească

12:30 Ședința festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște Complexul Muzeal Curtea Domnească – Ruine

 

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 –  Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

 

Cinema Independența

17:30 – Lansare de carte: Patru cărți despre, cu și din Târgoviștea noastră – eveniment organizat de GazetaDâmboviței.ro

19:00 – Concert de muzică de film susținut de Orchestra de tineret Andante – organizator Asociația SonoArt

 

Muzeul de Istorie

Ora 16:00Conferințe susținute de prof. univ. dr. Claudiu Neagoe și prof. Cătălin Drăghici, lansare de carte, expoziție de costume specifice mercenarilor din epoca fanariotă – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

 

Muzeul de Artă

Ora 14:30Expoziție de grafică și pictură ”Gabriel Popescu – Atelierul și meleagurile natale” – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

 

 

 

 

Grădina Zoologică

Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta  grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

 

Clubului Pensionarilor

Ora 14:00 – 15:00 – Concurs de dansConcurenții: beneficiarii clubului

 

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

 

09 septembrie

 

Scuarul Primăriei

10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

11:00 – 18:00 –Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

 

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

 

Piața Mihai Viteazul

09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

 

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 –  Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de teatru – ”Întâmplările celor trei purceluși”, spectacol muzical ”Ce mică e vacanța mare”, ediția a 7-a, susținut de Centrul de Arte ”Carmina Burana” Târgoviște, clovni și păpuși gigant

18:00 – 20:30 – Concert ”Romanța ne unește” – concert aniversar Alina Mavrodin Vasiliu la împlinirea celor 35 de ani de carieră artistică

Invitați: Silvia Goncear, Margareta Ivănuș, Mihail Muntean, Nicoleta Vasile, Bogdan Hrestic, Cristina Dan, Yura Tsiple, Elena Dragomir, Daiana Berbec, Petruț Dorobanțu, acompaniați de Orchestra Folclor a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” din Chișinău, dirijor Petre Neamțu – Artist al poporului. Direcția artistică Svetlana Bivol, prezentator Alina Mavrodin Vasiliu

 

Cinema Independența

11:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorie (foaier)

19:00 – Film în premieră: VORTEX

 

Muzeul de Istorie

Ora 11:00Expoziția de pictură și grafică ”Interferențe culturale” a artiștilor Rebeca Moreno Cazares (pictură) și Andrei Scărlătescu (grafică digitală și gravură)– eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

 

Grădina Zoologică

Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta  grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

 

Clubului Pensionarilor

Ora 11:00 – 13:00 – Concurs de table și concurs de rummyConcurenții: beneficiarii clubului

 

Complexul Turistic de Natație

18:00- 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere– ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – sferturi de finală

 

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

 

 

10 septembrie

 

Scuarul Primăriei

10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

11:00 – 18:00 –Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

 

Piața Mihai Viteazul

09:30 – 19:00 – Planetariu mobil –  Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

 

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 –  Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de dans – susținut de Școala de dans Daniela Rotary, work-shop percuție, clovni și păpuși gigant

19:30 – 22:00 – Concert extraordinar – Vlad Miriță – 20 de ani de carieră

Invitati: Paula Seling, Marcel Pavel, Iordache Basalic, Paul Ananie, Ana Cebotari, Ozana Barabancea, acompaniați de Orchestra Metropolitană București – dirijor Daniel Jinga. Prezentator – Dan Negru

 

Cinema Independența

11:00 – Film pentru copiiVeronica

14:00 – Film3000 de ani de dorință

19:00 – Film – Top Gun: Maverick

 

Grădina Zoologică

Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat în incinta  grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

 

Clubului Pensionarilor

Ora 10:00 – 11:00 – Concurs de gastronomie ,,Cea mai delicioasă prăjiturăConcurenții: beneficiarii clubului

 

 

 

Complexul Turistic de Natație

10:00 – 15:00 – Cupa Târgoviștei Hand to Hand Fighting – Ediția I

18:00- 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere– ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – semifinale

 

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

 

 

11 septembrie

 

Scuarul Primăriei

10:00 – 21:00  – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița

11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor

11:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

 

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

 

Piața Mihai Viteazul

09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

 

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 –  Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de muzică și dans susținut de elevii Școlii Coresi, prof. Costache Păpușa, Spectacol de dans – susținut de trupa ”Elegance Dance” Târgoviște, workshop de percuție pentru copii, clovni și păpuși gigant

19:00 – 22:30 – Concert extraordinar Zilele Cetății Târgoviște – Invitați: Lovebite Rock, Trooper, 5 Gang, Irina Rimes. Prezentator: actorul Liviu Cheloiu

22:30 – Foc de artificii

 

Cinema Independența

11:00 – Film pentru copiiVeronica se întoarce

19:00 – Film – Dirijorul tăcerilor

 

Grădina Zoologică

Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta  grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

 

Complexul Turistic de Natație

16:30- 18:00 – Campionatul de fotbal între cartiere– ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – finale

18:00 – Meciul vedetelor ,,Echipa Consiliului Local Municipal Târgoviște vs Chindia Old Boys’’

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

About Post Author

Distribuie acest articol Oficial Media
Share