S-au luat cu lupii la trântă şi au scos un egal. Un meci istoric pentru echipa din Tărtăşeşti

Campioana judeţului Dâmboviţa, Dentaş Tărtăşeşti a uimit aproape o ţară întreagă sâmbătă seara, după o evoluţie frumoasă pe „Ilie Oană”.

O echipă micuţă, fără nume sonor, anonimă la nivel naţional, formaţia antrenată de Marius Stănică a reuşit să atragă numeroase aprecieri după ce a scos un egal pe terenul Petrolului Ploieşti, în returul barajului de promovare în Liga a 3-a. Cele două formaţii au încheiat la egalitate, scor 2-2, în urma unui joc frumos, apreciat de cei 14.000 de spectatori prezenţi pe stadion.

Dentaş Tărtăşeşti a deschis scorul

Contrar aşteptărilor, cei care au deschis scorul au fost oaspeţii. Florin Leţu a devenit mare după ce a marcat un gol de toată frumuseţea, în doar al şaptelea minut de joc. A şutat de la 35 metri în plasa porţii, fără şansă pentru Marinică. Aşadar, dâmboviţenii şi-au asigurat un avantaj încă din debutul meciului, pe care l-au păstrat până în repriza a doua. Vintilă a egalat în minutul 68 pentru Petrolul, iar Nini Popescu a dus formaţia ploieşteană în avantaj în minutul 87. Când toţi se pregăteau să părăsească stadionul, Dentaş Tărtăşeşti a marcat pentru 2-2, reuşita aparţinându-i lui Florin Sandu, care l-a învins pe Marinică în minutul 90+5.

Petrolul Ploieşti a promovat în Liga a 3-a după 5-2 la general. În tur, la Răcari, a câştigat cu 3-0.

Statistică

Stadion: “Ilie Oană” Ploiești. Spectatori: circa: 14.000. Marcatori: Vintilă (68), N. Popescu (87)/ Lețu (7), Fl. Sandu (90+5)

Petrolul Ploiești: Marinică – Catană, Prunescu, Frâncu, Velisar – Cl. Tudor (cpt) (84 Cr. Vlad), Chiriță (86 Nițescu) – N. Popescu, Păun (46 Butufei), D. Gheorghe – Stănescu (46 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.

Dentaș Tărtășești: Curiman (90 Nedelea) – Micu (74 Costea), Mustafa, M. Sandu (cpt), Badea, D. Tudor – Dobre – Manea (54 Ana), Zaharia, Penescu, Badea – Lețu (85 Fl. Sandu). Antrenor: Marius Stănică.

Cartonașe galbene: Cl. Tudor (11)/ Micu (49), Curiman (61)

Au arbitrat: Bogdan Dumitrache – Ionuț Traian Neacșu (ambii din București) și Cristian Ionuț Măndiță (Tunari)

Observatori: Constantin Ștefan (București), pentru arbitraj și Aurel Ionescu (București), pentru joc.