Situație Electroaparataj Târgoviște – Senator Adrian Țuțuianu, Pro România
”Am avut astăzi o întâlnire cu salariați aflați în grevă și lideri sindicali, am discutat cu ei și mi-am formulat un punct de vedere, o poziție publică:
În calitate de senator PRO ROMÂNIA, sunt alături de acești oameni care cer anumite drepturi:
?creşterea salariului minim pentru muncitorul calificat cu 20% peste salariul minim la nivel naţional
?acordarea unui spor de 15% pentru lucrătorii care lucrează în condiţii grele de muncă
?acordarea sporului de vechime în muncă între 5 – 25%
?plăti compensatorii în caz de disponibilizare
?prima Paşte/Crăciun 650 lei – prima de vacanţă – 1200 lei.
Este inacceptabil ca proprietarii acestei societăți – un fond de investiții Broadhurst, pe care-l veți regăsi în multe din firmele românești cu probleme – să plătească astăzi acești oameni cu salariul minim pe economie.
Fac un apel către conducerea societății să se așeze la masa negocierilor și să caute o soluție de compromis. Atitudinea de forță, sancțiunile ori refuzul dialogului social nu vor fi niciodată soluții pentru astfel de crize. Vorbim despre 100 de locuri de muncă!!!
Cred că ITM, în temeiul prerogativelor pe care le are, trebuie să intervină și să pună la aceeași masă părțile litigante (nu știu dacă instituție este capabilă să asigure această mediere).
Cred că este important ca prefectul județului să convoace Comisia de Dialog Social și să provoace părțile la dialog.
Astăzi, le-am spus oamenilor că SUNT DISPUS SĂ MĂ IMPLIC ÎN ACȚIUNEA DE MEDIERE A CONFLICTULUI. Sindicatele mi-au cerut să intervin și o voi face, dacă va fi de acord și patronatul. Am mai făcut acest demers și la ASO Cromsteel, cu rezultate excelente.” (Adrian Țuțuianu – Senator Pro România)
Detalii in conferința de presă de astăzi:
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Cele mai importante știri internaționale ale zilei de 24 iulie 2025
Oameni morți de foame în Gaza. Criza alimentară și umanitară atinge dimensiuni dramatice
Prima „nuntă” gay din România, organizată cu fast la Cluj-Napoca: un eveniment controversat
Taxiurile zburătoare vor fi printre blocuri cât de curând – De când veți zbura între hotel și plajă, între casă și serviciu
Avem datoria de a apăra România când guvernul devine agresorul cetățeanului
Val de căldură sufocantă: Nopți tropicale și aer irespirabil începând de luni
SPIRITUALITATE
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Sfaturi de viață de la Dr. Ioan Boilă: „Omul nu e doar un trup bolnav, ci un suflet care suferă”
Cum poți purifica energiile din locuința ta pas cu pas?
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
O femeie a reușit să se salveze după ce a luptat 20 de ani cu o formă de cancer
Tratament anticancer cu sucuri și ceaiuri – după Rudolf Breuss. Cura totală
Cum s-a vindecat de cancer o ingineră chimistă din Iași. ”Astăzi sunt un om sănătos!”
Cum ne putem crește vitalitatea rinichilor. Ce legături există între frică și rinichi
Ce parti ale corpului imbatranesc de la 25 de ani. Declinul corpului uman – care este cel mai longeviv organ
Cum să-ți alegi produse potrivite pentru regenerarea părului
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
O femeie a reușit să se salveze după ce a luptat 20 de ani cu o formă de cancer
Florian Colceag, antrenorul de genii: Când oamenii scapă de frică li se luminează mintea
Tratament anticancer cu sucuri și ceaiuri – după Rudolf Breuss. Cura totală