Târgoviște atrage peste 93 de milioane de lei din fonduri europene în primele luni din 2026
Administrația locală din Târgoviște anunță că a reușit să contracteze, în primele trei luni ale anului 2026, finanțări nerambursabile în valoare totală de 93.534.828 lei, bani direcționați către proiecte din educație, sport și infrastructură de agrement.

Printre investițiile vizate se numără reabilitarea Școlii Gimnaziale „Prof. Paul Bănică”, proiect pentru care a fost obținută o finanțare de 32,5 milioane de lei. Totodată, peste 18,3 milioane de lei sunt alocați pentru lucrări de creștere a eficienței energetice la sala de sport a Clubului Sportiv Școlar.
Un alt proiect important, cu o valoare de aproximativ 42,7 milioane de lei, vizează modernizarea și revitalizarea Parcului Chindia, inclusiv reabilitarea Grădinii Zoologice.
Primarul municipiului, Daniel Cristian Stan, a detaliat aceste investiții într-un mesaj public:
„FINANȚĂRI NERAMBURSABILE ACCESATE ÎN ANUL 2026!
Municipiul Târgoviște a atras, anul acesta, finanțări nerambursabile în valoare totală de 93.534.828 lei. Vorbim de investiții importante, contractate doar în primele trei luni ale anului 2026, finanțări nerambursabile aprobate în programe de finanțare precum PNCCRS sau PRSM.
Proiecte majore:
32.500.000 lei – Modernizare, consolidare și reabilitare Școala Gimnazială „Prof. Paul Bănică”.
18.323.238 lei – „Promovarea eficienței energetice și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră pentru sala de sport a Clubului Sportiv Școlar”.
42.711.589 lei – „Regenerarea și revitalizarea Parcului Chindia, inclusiv modernizarea Grădinii Zoologice””
Potrivit reprezentanților administrației locale, proiectele fac parte dintr-un plan mai amplu de dezvoltare urbană și urmează să fie implementate în perioada următoare.