Ministerul Culturii al Republicii Moldova, Uniunea Muzicienilor din Moldova, Compania Teleradio-Moldova și Teatrul Național de Operă și Balet „Mari Bieșu”, organizează prima ediție a Teleradio Concursului Internațional al Interpreților de Operă, ce va purta numele uneia dintre cele mai proeminente personalități artistice ale secolului XX- soprana Maria Cebotari, fostă prima donă la Stadsopera și Volksopera din Viena, originară din Chișinău, cântăreață și actriță de cinema care a uimit prin excepționalul său talent o lume întreagă.
În data de 8 și 10 februarie, ora 18:00, în incinta Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”, se va desfășura etapa finală și Gala Laureaților a concursului.
Pe scena Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”, vor concura 16 selectați din 60 de candidați din: Republica Moldova, Ucraina, Corea de Sud, Germania, Kazahstan și România, toți având oportunitatea de a cânta alături de Orchestra Națională Simfonică a Companiei Publice „Teleradio-Moldova”, la pupitrul dirijoral – Denis Ceaușov.
Membrii juriului au fost aleși artiști din domeniu, personalități consacrate din Moldova și țările unde a activat soprana Maria Cebotari: dirijorul, compozitorul și academicianul-Gheorghe Mustea, Președintele Juriului, Nicolae Dohotaru (dirijor), Mauro Augustini (bariton), Italia, Mariana Colpoș (soprano), România, Anna Samuil (soprano), Germania, Ruxandra Donose (mezzo-soprano), România–Austria și Zoryana Kushpler (mezzo-soprano), Ucraina–Austria.
Invitatul de onoare al concursului este fiul Mariei Cebotari –Fritz Diessl-Curzon.
Concursul este televizat, iar în calitate de moderator-prezentator al Concertului de Gală al Laureaților Concursului, care va avea loc în data de 10 februarie la Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” este invitat producătorul și realizatorul de programe muzicale al TVR Iași –Cătălin Sava.

”Oamenii ar vrea ca binele să li se întâmple, să li se ofere de-a gata, fără ca ei sa facă ceva pentru el. Ori așa ceva nu se poate! Nimic nu se face fără noi, fără participarea noastră. Starea de bine apare abia după ce am experimentat starea de rău. Abia după ce am văzut ce nu ne place, ce ne doare, ce ne face să suferim, abia atunci înțelegem că nu mai vrem și începem să ne căutam binele. Insă binele îl găsim doar în legatura noastră cu creatorul, cu Dumnezeu.” http://oficialmedia.com/de-ce-au-oamenii-nevoie-de-repere/
EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Pe 6 și 7 septembrie, Conacul Zăgujeni își redeschide porțile pentru a doua ediție a Zestrea – Festival de Arte și Bucurii
Reforma în sănătate nu se face cu lozinci, ci cu reguli clare și curaj de a schimba vechile practice
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România