ArTerapia- ArTherapy” este un proiect de intervenție care se adresează atât publicului român, cât și ucrainean. Activitățile vor fi organizate pentru copiii și tinerii din categorii vulnerabile și cu deficiențe psihice, copiii din familiile refugiate din Ucraina, dar și pentru elevii din școlile timișorene.
În cadrul proiectului se vor derula următoarele evenimente: organiza 48 de ateliere de art terapie coordonate de artista Lorena Garoiu, coordonatorul medical Bianca Micu-Șerbu și psihologul Gabriela Mărieș; se va elabora broșura „Caiet de art terapie”, în care se vor publica materiale utile pentru art terapeuți, părinți/profesori ai copiilor cu traume și deficiențe psihice; se va realiza o expoziție cu vernisaj a lucrărilor realizate la atelierele de art terapie; organiza o conferință de presă la Librăria Cărturești din Piața Victoriei, Timișoara. Proiectul își propune organizarea unei ample acțiuni de conștientizare a nevoilor grupului de copii și adolescenți refugiați din război și copiilor cu deficiențe psihice, dar și de conștientizare a rolului terapeutic al artei în ameliorarea condiției lor. Arta are o valoare particulară pentru copiii cărora trauma sau deficiența le restricționează capacitatea de a participa la activități normale vârstei lor (jocul, socializarea). Arta este în același timp un mijloc de reinserție socială, de comunicare și de reconstrucție a eului și deține cu certitudine o valoare terapeutică. Proiectul nu numai că asigură accesul la cultură pentru aceste persoane cu traume sau dizabilități, dar oferă în plus și o metodă inedită de îmbunătățire a condiției lor medicale prin intermediul atelierelor de terapie prin pictură și desen. „Prin acest proiect vom acorda o șansă reală de integrare în societate a copiilor (și adulților) care suferă în urma războiului sau suferă de diverse tulburări psihice, dar care pot fi remediate. Arta este o metodă dovedit eficientă în procesul terapeutic al acestei categorii vulnerabile”, a declarat Oana Grimacovschi, coordonatoarea proiectului. Proiectul este finanțat de Consiliul Județean Timiș prin intermediul Programului de finanțare nerambursabilă TimCultura și cofinanțat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.

EXCLUSIVE BREAKING NEWS
Miss Rusia, Kseniya Alexandrova, a murit la doar 31 de ani
Extinderea cooperării în Marea Neagră: Oportunități și provocări pentru stabilitatea regiunii
Dennis Man semnează cu PSV Eindhoven. Valoarea transferului este de 8,5 milioane de euro
O învățătoare din Timiș a murit după ce a aflat că postul său a fost desființat în urma măsurilor luate de Guvern
Piperea: În condiții de criză bugetară și economică nu strângi șurubul austerității
Titus Corlăţean – un educat şi cult om politic al PSD, un lider fără scandal, cu valori solide şi potenţial prezidenţial 2030
SPIRITUALITATE
Cine sunt îngerii întrupați și care este scopul lor
Lev Tolstoi: Iubirea se dezvoltă prin suferință și auto-cunoaștere
Grăsimea abdominală și cauzele emoționale. Medicina Tradițională Chineză
Povestea incredibilă e medicului Ioan Boilă. Cum a reușit să trateze gratuit mii de oameni încă din anii 90
Te ajutam sa faci bagajul!
SANATATE
Tratament naturist pentru parazitoză intestinală
Ciupercile medicinale, surse de vindecare pentru cancer, diabet sau tulburări imunitare
Din 1 septembrie, pacienții pot reclama la Ministerul Sănătății redirecționările de la spitalele publice la privat
Se pot depune proiecte de investiții pentru programele de screening
România pe primul loc în UE la decese prevenibile și tratabile
Bolnavii de cancer si plata CASS. Cum se aplica noile masuri de la 1 august 2025
URMARITI OFICIAL MEDIA PE CANALELE NOASTRE
AUTORII OFICIAL MEDIA
De ce ne sperie o VIATA NOUA? - Oana Grigore
Ce mai poti citi
Trusphone – O nouă alternativă pe piața de produse Apple din România
Adrian Țuțuianu – România și drumul spre OCDE
Problemele minerilor din Valea Jiului soluționate printr-o OUG